Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy podczas kwarantanny można wyjść z domu, żeby zrobić wymaz?

Przejazdowy punkt poboru wymazów w Olsztynie. Fot. Przemysław Getka

Czy domownik, który także jest na kwarantannie, może podwieźć na badanie? Do Radia Olsztyn zadzwonił słuchacz spod Barczewa z pytaniem, czy może zawieźć samochodem na wymaz żonę, skoro sam też jest na kwarantannie.

Powiatowa Inspektor Sanitarna w Olsztynie Teresa Parys wyjaśnia, że osoba przebywająca na kwarantannie może opuścić miejsce zamieszkania w celu wykonania wymazu. Powinna pojechać własnym środkiem komunikacji. Jest jeszcze jedno wyjście. Lekarz rodzinny rejestrując na wymaz może zaznaczyć, że osoba nie ma czym przyjechać na badanie i konieczna jest karetka wymazowa. Ambulans podjeżdża wtedy pod miejsce zamieszkania osoby na kwarantannie.

Kwarantanna jest nakładana na osoby, które miały styczność ze źródłem zakażenia (np. kontakt z osobą zakażoną). Podlegają jej również ci, którzy wrócili z zagranicy i przekroczyli granicę zewnętrzną UE. Kwarantanna i izolacja domowa wynoszą 10 dni, przy czym lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia będzie tego wymagał.

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badanie, kwarantanna
Elblążanie włączyli się do ogólnopolskiej akcji społecznej „Pies w koronie”

Chodzi o to, by pomagać tym właścicielom zwierząt, którzy są w kwarantannie lub w izolacji z powodu choroby. Nie mogą opuszczać domów, a psy muszą przynajmniej...

Zamknij
RadioOlsztynTV