Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Czy olsztyński Dworzec Główny doczeka się remontu? Trzy stowarzyszenia chcą zachować obiekt w obecnym kształcie
Przyszłość olsztyńskiego dworca głównego po raz kolejny była tematem eksperckiej debaty. Tym razem zorganizowano ją w siedzibie Gazety Olsztyńskiej.
Trzy olsztyńskie stowarzyszenia: Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków domagają się wpisania dworca głównego do rejestru zabytków. Zainicjowane przez nie postępowanie administracyjne uniemożliwia przeprowadzenie jakichkolwiek prac w obrębie kompleksu dworcowego.
Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił wpisania obiektu do rejestru już dwukrotnie. Za każdym razem decyzje zostały jednak zaskarżone przez wspomniane stowarzyszenia. W obu przypadkach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pełni rolę instancji odwoławczej, nakazało Wojewódzkiemu Urzędowi Ochrony Zabytków ponowne rozpatrzenie sprawy. Oznacza to, że w tej chwili, konserwator musi się wypowiedzieć w sprawie dworca po raz trzeci. Jeśli wyda decyzję podobną do poprzednich, to można się spodziewać, że znów zostanie ona zaskarżona do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wtedy resort będzie miał trzy opcje: albo przyjąć wniosek konserwatora, oddalić go lub przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Do tej pory Wojewódzki Konserwator Zabytków podtrzymywał, że obiekty dworcowe nie posiadają wystarczających wartości artystycznych i historycznych. Wyjątkiem są wiaty na peronach drugim, trzecim i czwartym, które miałyby zostać objęte ochroną. Ponadto do rejestru zabytków ruchomych – zdaniem konserwatora – mogą być wpisane również mozaiki z hali dworcowej i historyczny neon. W przypadku przebudowy obiektu będzie można je rozebrać i przenieść.
Odmiennego zdania jest np. Forum Rozwoju Olsztyna.
Uważamy, że cały dworzec jest wartościowym obiektem modernistycznym, który zasługuje na zachowanie go w obecnym kształcie
– powiedział Radiu Olsztyn Krzysztof Suchowiecki.
Niezależnie od postępowania, które toczy się w Urzędzie Ochrony Zabytków, swoje kroki podejmuje spółka PKP. Na konferencji prasowej wieńczącej debatę mówił o tym prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński.
Jestem głęboko przekonany, że do końca tego miesiąca uda się wyłonić projektanta dworca i układu torowego. Jeśli tak się stanie, to w ciągu roku powstanie projekt, a inwestycja zakończy się w drugim kwartale 2022 roku
– podkreślał Mamiński.
Prezydent Piotr Grzymowicz przekonuje natomiast, że czasu na podjęcie ostatecznych decyzji jest co raz mniej, bo w określonych terminach należy wykorzystać unijne środki przeznaczone na budowę dworca.
Jeśli tego nie zrobimy, to pieniądze trafią do innego województwa na inne działania
– ostrzegał Grzymowicz.
Właścicielem dworca PKS jest z kolei spółka Retail Provider, która chce w tym miejscu zbudować galerię handlową.
Mamy tu interes biznesowy, ten interes należy też rozumieć na równi z innymi. Te interesy się tutaj nie kłócą. Na razie chcemy budować ten obiekt, ale czas nie działa korzyść tych decyzji
– przekonywał Rafał Twarowski, prezes Retail Provider.
Tymczasem uczestnicząca w debacie posłanka PiS Iwona Arent zapowiedziała interpelację do wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Iwona Arent ma nadzieję, że pod dokumentem podpiszą się posłowie z różnych partii politycznych.
Podejrzewam, że to będzie inicjatywa wspólna. Temat dworca jest bliski również innym parlamentarzystom. Chcą, żeby ten obiekt powstał. Myślę, że taką inicjatywę podejmiemy
– dodała Arent.
Aktualnie istniejący dworzec główny w Olsztynie został oddany do użytku w 1971 roku.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio