Czy konsultacje społeczne pomogą rozwiązać problem przebiegu „szesnastki”?
24 lutego rozpoczęły się konsultacje społeczne dot. budowy drogi ekspresowej nr 16 na odcinku Mrągowo-Orzysz-Ełk. Ustalonemu przebiegowi trasy sprzeciwiają się ekolodzy. Czy konsultacje społeczne pomogą rozwiązać problem?
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Pawła Czemiela – radnego sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego i doradcę ministra infrastruktury, a także Tomasza Andrukiewicza prezydenta Ełku.
Jak podkreślił radny Paweł Czemiel wariant, który został wybrany do realizacji jest tym najmniej ingerującym w środowisko i w większości omija różnego rodzaju tereny przyrodnicze. Radny Czemiel odniósł się również do kwestii organizowania konsultacji społecznych przy realizacji rządowych inwestycji.
Jeżeli chodzi o konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji, to jest ich bardzo dużo i trwają one latami. Przerobiliśmy 41 wariantów. Konsultacje prowadzi i GDDKiA i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i to jest ten czas kiedy można zgłaszać swoje uwagi
– zaznaczył radny.
Paweł Czemiel na naszej antenie zachęcał również mieszkańców Warmii i Mazur do wyrażenia poparcia dla budowy drogi ekspresowej nr 16 poprzez wysyłanie korespondencji mailowej na adres Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Radny sejmiku województwa podkreślił jednocześnie, że Polska jest najbardziej proekologicznym krajem w Europie.
Polska budując drogi ekspresowe czy autostrady wydaje miliardy na tak zwaną infrastrukturę ekologiczną, między innymi na przejścia dla zwierząt czy wyspy dla ptaków
– mówił Paweł Czemiel.
O nieblokowanie budowy drogi ekspresowej nr 16 apelował na naszej antenie również prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.
O tę „szesnastkę” prosimy, domagamy się od kilkudziesięciu lat. Teraz jest dobry klimat dla tej inwestycji. Ta droga da większą szansę rozwojowi turystyki, transportu, usług, produkcji. Dla nas ta droga jest po prostu oknem na świat
– mówił prezydent Andrukiewicz.
Podobnie jak Paweł Czemiel, prezydent Ełku podkreślał również fakt, że zarówno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad, jak i wszystkie inne instytucje, a także projektanci przywiązują wielką wagę do kwestii ochrony przyrody.
Nam, mieszkańcom tych terenów najbardziej zależy, aby żyć w miejscu przyjaznym i sami byśmy nie pozwolili, aby zniszczyć nasz dom. Oczywiście uważam, że przygotowanie i realizacja tej inwestycji powinny odbywać się w oparciu o dialog, ale na pewno nie o terroryzm
– mówił prezydent.
Zaapelował również, aby dyskutować i rozpatrywać najlepsze rozwiązania dla środowiska, ale również dać szansę rozwoju Mazurom, właśnie poprzez budowę „szesnastki”.
Posłuchaj wywiadów
Redakcja: Ł. Sadlak