Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy czeka nas kolejna fala uchodźców z Ukrainy? Trwają poszukiwania nowych miejsc noclegowych

Punkt recepcyjny w Olsztynie

Wojewodowie i samorządy szukają kolejnych lokalizacji do zakwaterowania ukraińskich uchodźców. W ostatnim czasie ruch na granicy zmalał, ale w związku z kolejną ofensywą i agresją Rosji na Ukrainę, może pojawić się druga fala uciekających przed wojną.

– Według szacunków w naszym regionie przebywa ok. 20 tysięcy uchodźców i choć baza lokalowa jest spora, to poszukiwane są kolejne miejsca – potwierdza Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego.

Mamy dość szeroką bazę przygotowaną na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, jeśli chodzi o ośrodki dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Cały czas mamy spory, bezpieczny zapas. Mimo to w dalszym ciągu szukamy nowych miejsc. Teraz robimy to szerzej, by przygotować się na ewentualną, kolejną falę uchodźców, choć mamy nadzieję, że do niej nie dojdzie.

00:00 / 00:00

Przypominamy, że osoby, które przyjęły pod swój dach uciekinierów zza wschodniej granicy, mogą otrzymać rekompensatę z tytułu ponoszonych w związku z tym kosztów. Świadczenie wynosi 40 zł dziennie za jedną osobę. Specjalna specustawa określa czas na 2 miesiące, ale jest możliwość przedłużenia.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, wojna, samorządy, uchodźcy, wojna w Ukrainie, noclegi
Sprawdziliśmy, jakie warunki mają uchodźcy w Bratniaku

W sieci pojawiły się nieprzychylne komentarze dotyczące tzw. Bratniaka w Olsztynie. To 11-piętrowy były akademik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który udostępniono uchodźcom z Ukrainy. Radio Olsztyn postanowiło to...

Zamknij
RadioOlsztynTV