Czworo zakładników, w tym prezydent miasta, odbitych z rąk terrorystów. Trwają ćwiczenia Dragon-21
Ponad godzinę trwała akcja uwolnienia czterech zakładników, w tym prezydenta Ełku z rąk terrorystów. Ponieważ prowadzne w nocy negocjacje nie przyniosły efektu, do działania przystąpiło wojsko.
Akcja była częścią trwających na Warmii i Mazurach ćwiczeń wojskowych Dragon-21
– wyjaśnił oficer prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.
Zgodnie z programem ćwiczeń, terroryści opanowali urząd miasta w nocy i wzięli zakładników, gdy negocjacje się nie powiodły do działania przystąpiło wojsko.
Odbiciem zakładników zajęła się Bataliona Grupa Bojowa 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
– dodał ppłk Piotr Półbratek.
Ćwiczenia były prowadzone prowadzona podczas normalnego funkcjonowania miasta, co było dodatkowym utrudnieniem. Ustanowiono dwa kordony, które uniemożliwiały wejście i wyjście z ratusza. Snajperzy zneutralizowali terrorystów, a następnie wszystkich wyprowadzono z urzędu. Do czasu weryfikacji każda osoba była traktowana jak terrorysta. Pies z Żandarmerii Wojskowej sprawdził, czy w urzędzie nie ma ładunków i budynek został przekazany policji.
W akcji brali również udział uczniowie z Centrum Edukacji Mundurowej.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek
Autor: M. Zbrożek
Redakcja: K. Ośko












![Święto Wojska Polskiego w Elblągu [ZDJĘCIA] Święto Wojska Polskiego w Elblągu [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F08%2FPXL_20260814_094956989-scaled.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)













