Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czerwone Koszary w Ostródzie w rejestrze zabytków

Czerwone Koszary w Ostródzie. Fot. TVP3 Olsztyn (screen)

Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków Czerwone Koszary w Ostródzie. Procedura trwała od końca 2019 roku.

Czerwone Koszary są położone na obrzeżach Ostródy, przy torach kolejowych. Od 1958 do 2011 roku funkcjonowała tam jednostka wojskowa i działał m.in. Szkolny Pułk Samochodowy oraz Ośrodek Szkolenia Specjalistów Samochodowych i Kierowców.

Władze miasta nie są zadowolone z tej decyzji – mówi wiceburmistrz Ostródy – Agnieszka Majewska-Pawełko.

 Rozpoczęto również negocjacje w sprawie sprzedaży kompleksu, który znajduje się w zasobach Agencji Mienia Wojskowego.

Czerwone Koszary to historyczna nazwa dawnego kompleksu wojskowego, wybudowanego w latach 1890-1898. Nieruchomość zajmuje powierzchnię prawie 22 hektarów, a na jej terenie znajduje się 50 budynków i budowli o zróżnicowanym przeznaczeniu: koszarowym, technicznym, magazynowym. Kompleks składa się z kilkunastu wydzielonych geodezyjnie działek. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obszar ten przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz usługową.

Zespół budowlany koszar piechoty powstał w latach 90. XIX wieku,  w całości został oddany do użytku w 1913 roku, w stulecie istnienia 18 Regimentu Piechoty im. Grolmana. Historia koszar jest nierozerwalna z historią miasta oraz historią lokalnej społeczności.

 

Autor: K.Piasecka
Redakcja: Ł.Węglewski za UM Ostróda/AMW

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, Ostróda, Czerwone Koszary
Okradł ponad 130 osób z całego kraju. Na trop oszusta internetowego z lubuskiego wpadli policjanci z Ostródy

Policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie ujawnili oszusta internetowego z województwa lubuskiego. 31-latek w ciągu kilku miesięcy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV