Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czar dawnych dyskotek. Wspominają muzycy legendarnych olsztyńskich zespołów

Od lewej: Marek Kamiński, Andrzej Cieślak. Fot. Adam Popławki/źródło archiwum Andrzeja Cieślaka

Od lewej: Marek Kamiński, Andrzej Cieślak. Fot. Adam Popławki/źródło archiwum Andrzeja Cieślaka

W Bliższych spotkaniach wspominaliśmy olsztyńskie dyskoteki. Naszymi gośćmi byli muzycy legendarnych olsztyńskich zespołów rockowych, m.in. zespołu „Skanda” i właściciele klubów.

Gośćmi Agnieszki Lipczyńskiej i Krzysztofa Kaszubskiego byli:

*Andrzej Goleniowski i Marek Kamiński – wspominali Klub Mozaika w Olsztynie.
*Ewa Karpowicz – prowadziła lokal Andromeda w latach 1991-94.
*Piotr Czuryłło – założyciel klubu Come In.

od prawej: Andrzej Goleniowski i Marek Kamiński

Klub Mozaika mieścił się w starej zajezdni tramwajowej przy ulicy Knosały. Duże pomieszczenie było przeznaczone do organizowania różnych imprez kulturalno–rozrywkowych dla przedsiębiorstw komunalnych. W 1972 roku powstała myśl, żeby „wyjść do miasta”, żeby zorganizować dyskotekę. To była pierwsza profesjonalna dyskoteka w Olsztynie, która ściągała setki młodych ludzi –   powiedział Andrzej Goleniowski i dodał:
Dyskoteki odbywały się 2 razy w tygodniu.  W pierwszej części  takiej imprezy grał zespół „Skanda” na żywo, tańczył zespół Miraż i od czasu do czasu były wstawki kabaretowe.

A jaką muzykę wtedy grano? – o tym mówi Marek Kamiński.

To była muzyka rockowa. Były takie zespoły jak Rolling Stones, Led Zeppelin, Deep Purple, Jimi Hendrix.  Dla nas młodych ludzi te kapele były wzorem. Graliśmy z płyt winylowych, które ściągaliśmy z zagranicy.

Mozaika adresowana była do młodych ludzi, czy ciężko było się tam dostać, czy były kolejki?

Były. Pojemność sali była ograniczona. Były sprzedawane bilety i do klubu wpuszczała pani Basia. Ten klub był przeznaczony przede wszystkim dla młodzieży, która się tam bardzo dobrze bawiła – wyjaśnił pan Andrzej.

Marek Kamiński wspomina  pierwszy skład kapeli „Skanda”.

Był rok 70. Wtedy jeszcze graliśmy w Warmińskim Przedsiębiorstwie Budowlanym. Zespół tworzyli: Kazimierz Jastrzębowski – perkusja, Ryszard Górniak – gitara solowa, i ja – Marek Kamiński – gitara basowa. Następnie odkryliśmy „Mozaikę” i tam następowały już zmiany w składzie zespołu. Ryszarda Górniaka  na gitarze solowej zastąpił Ryszard Szmit, na „klawiszach” grał Janusz Poświata, a na perkusji Jurek Gerej.  Później też były zmiany, bo przyszedł na krótko Ryszard Rynkowski i Zbyszek Rojek jako wokalista

– wspomina Marek Kamiński.

Posłuchaj wspomnień.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Kolejny gość Bliższych spotkań to Ewa Karpowicz, która prowadziła lokal Andromeda w latach 1991-94.

Ewa Karpowicz

Andromeda – to jedno z ważniejszych i kultowych kiedyś miejsc w Olsztynie

– mówi Ewa Karpowicz.

To był wyjątkowo kultowy klub. Organizowaliśmy wtedy wszystko, co było możliwe: pokazy mody, wszelkiego rodzaju koncerty, występowały kabarety. To była taka wyższa półka. Nie dało się przyjść w adidasach i jeansach. Trzeba było odpowiednio wyglądać. Były kolejki, żeby się dostać. Obiekt mieścił około trzystu osób, a didżeje przyjeżdżali z całej Polski. Każdego weekendu grał kto inny.

Pani Ewa w latach 1984-89 prowadziła także Nowoczesną. A czym się wtedy ona wyróżniała?

To była restauracja przyhotelowa. Tam w każdą sobotę odbywały się bardzo eleganckie tańce przy kapeli. Miejsca trzeba było dużo wcześniej rezerwować, bo wtedy nie było wielu lokali w Olsztynie – były jeszcze Żagle, które już w tej chwili nie istnieją i Kolorowa. Dużo było gości przyjezdnych. W Nowoczesnej prowadziliśmy taką działalność, która ściągała solistów.

A jak jest dzisiaj – posłuchajcie rozmowy z Ewą Karpowicz.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Kolejny kultowy Klub to Come In w Olsztynie. Jaki był to okres – wspomina Piotr Czuryłło, jeden z założycieli Klubu.

To był chyba jeden z najcięższych okresów w moim życiu, najbardziej burzliwy, najbardziej emocjonujący. Były rzeczy fajne, ale i złe. Był to okres działania w Polsce grup przestępczych. W 2002 roku Come In został uznany przez organizację międzynarodową za jeden z najlepszych klubów na Starym Kontynencie i otrzymaliśmy nagrodę z Wielkiej Brytanii. Doceniono nasz wkład w program i sposób, w jaki prowadzimy klub muzyczny

– wspomina Piotr Czuryłło.

Piotr Czuryłło

Posłuchaj rozmowy z Piotrem Czuryłło.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: D.Kucharzewska
Redakcja: A.Socha

RadioOlsztynTV