Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej uchodźców z Ukrainy znajduje zatrudnienie. Ilu pracuje i gdzie?

Prawie 1900 uchodźców z Ukrainy znalazło do tej pory zatrudnienie w województwie warmińsko-mazurskim. 2 tygodnie temu w urzędach pracy zarejestrowanych było 420 takich osób. Obecnie jest ich ponad 720.

Jak podkreśla Wiesław Drożdżyński, pełniący obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, Ukraińców zainteresowanych znalezieniem pracy stale przybywa.

Mamy w tej chwili zarejestrowanych 728 osób, najwięcej jest osób bez zawodu, to jest 409. Są też osoby o różnych innych specjalnościach m.in. ekonomiści, księgowi, sprzedawcy, kucharze, psycholodzy, pielęgniarki. Natomiast tych, którzy zostali zatrudnieni przez pracodawców, bez pośrednictwa Powiatowego Urzędu Pracy, jest 1885.

00:00 / 00:00

Oferty zatrudnienia dla uchodźców z Ukrainy dotyczą przede wszystkim przemysłu i budownictwa, ale także opiekunek do dzieci i tłumaczy. Zapotrzebowanie jest również w usługach.

Rafał Laskowski z Warmińsko–Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan podkreśla, że zdecydowana większość poszukujących pracy to kobiety.

Jest wiele zawodów, które są wykonywane głównie przez mężczyzn o ile nie w całości i tutaj panie się nie odnajdą, ale branży, które mogą przyjąć do pracy jest bardzo dużo. Są to branże zarówno usługowe jak i produkcyjne.

00:00 / 00:00

Przeszkodą w znalezieniu pracy jest głównie brak znajomości języka polskiego, a niektóre kobiety mają pod opieką dzieci – mówią panie Oksana z Łucka i Natalia z Czernihowa.

Jestem doktorem nauk biologicznych. Trudno jest znaleźć pracę bez znajomości języka, dlatego pierwszym moim celem było zapisanie się na intensywny kurs języka polskiego

– powiedziała Oksana

Kobietom jest bardzo ciężko, ponieważ nie mają z kim zostawić dzieci. Z tego powodu nie możemy pracować 12 godzin i w dni wolne, nawet za korzystne wynagrodzenie

– dodała Natalia

00:00 / 00:00

Zgodnie z przepisami specustawy Ukraińcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego mogą zatrudnić się na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie. O zatrudnieniu cudzoziemca pracodawca musi, w ciągu 14 dni, powiadomić właściwy urząd pracy. Rejestracja jest możliwa na stronie praca.gov.pl

W najbliższych dniach Radio Olsztyn uruchomi na swojej stronie internetowej portal www.praca.radioolsztyn.pl. Znajdą się tam oferty zatrudnienia w językach polskim i ukraińskim.

 

Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, urząd pracy, Ukraina, Ukraińcy, zatrudnienie
„W czasie Wielkanocy będziemy się łączyli z walczącą Ukrainą”. Posłuchaj rozmowy z metropolitą warmińskim

- Kościół będzie łączył się duchowo z broniącą swojej wolności Ukrainą - przyznał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn arcybiskup Józef Górzyński. Z metropolitą warmińskim rozmawiał Marek...

Zamknij
RadioOlsztynTV