Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej pochówków urnowych. W Dywitach powstanie dom pogrzebowy z krematorium

Fot. fotolia.pl

Za rok na cmentarzu w Dywitach najprawdopodobniej powstanie wielofunkcyjny dom pogrzebowy z krematorium. W poniedziałek olsztyński ratusz podpisał umowę z inwestorem. W kompleksie znajdą się: kaplice ceremonialne, prosektorium, miejsce przygotowania zwłok oraz krematorium.

Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych przekonuje, że to bardzo potrzebna i oczekiwana inwestycja. Rocznie na obu komunalnych cmentarzach odbywa się ok. 1 700 pogrzebów.

Co drugi pochówek w Olsztynie to pochówek urnowy. Teraz ciała zmarłych przeważnie wożone są do Przasnysza i Wyszkowa. Po podpisaniu umowy mamy 14 dni na przekazanie terenu budowy. Na wybudowanie obiektu inwestor ma 42 miesiące od momentu podpisania umowy.

00:00 / 00:00

Inwestor, który prowadzi krematorium w Głogowie, zapewnia, że jeśli nie natrafi na nieprzewidywalne przeszkody, budowę zakończy do 2023 roku. Jednocześnie zamierza świadczyć usługę kremacji do krematorium w Głogowie bez wliczenia kosztów za transport.

Dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie przyznaje, że zarówno na ul. Poprzecznej jak i w Dywitach powstaje infrastruktura do pochówków urnowych. Rocznie budowane są dwa kolumbaria, a za rok zostanie oddany do użytku grób zbiorowy na 600 urn.

Najliczniejsze są pochówki pokremacyjne – to już co drugi pochówek w Olsztynie. Te pochówki są tańsze, tańsze są nagrobki, a kolumbaria zapewniają osiem miejsc za jedną opłatą. Pochówek urnowy można wykonać do każdego rodzaju grobów.

00:00 / 00:00

Na cmentarzu w Dywitach został wyłoniony wykonawca tzw. kwatery amerykańskiej, gdzie powstaną groby urnowe o jednolitych nagrobkach w kształcie poduszki.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb, cmentarz, pochówek, urna, podpisanie umowy, krematorium
W Elblągu odbył się pogrzeb biskupa seniora Jana Styrny

W katedrze pw. św. Mikołaja odbyły się uroczystości pogrzebowe biskupa seniora diecezji elbląskiej Jana Styrny. Biskup zmarł w środę 28 września. Mszy przewodniczył arcybiskup metropolita warszawski...

Zamknij
RadioOlsztynTV