Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej młodych osób sięga po środki odurzające. To śmiertelne niebezpieczeństwo

Fot. PAP/EPA/Mauricio Duenas Castaneda

Każdego dnia na oddział ratunkowy olsztyńskiego szpitala dziecięcego trafiają pacjenci po narkotykach lub alkoholu. Skala jest coraz większa.

W zeszłym roku było ok. 60 zatruć substancjami psychoaktywnymi i 80 alkoholem. Po pierwszym półroczu 2024 już były odpowiednio 43 i 50 przypadków. – Często mamy do czynienia z nowymi substancjami – podkreśliła zastępca kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla Dzieci w Olsztynie Ewa Kalinowska.

Bardzo popularne są e-papierosy, w których ukrywane są używki syntetyczne. Coraz więcej jest syntetyzowanych nowych środków. Nasze testy nie nadążają za nimi

– dodała.

Narkotyki są dla młodych organizmów wyjątkowo niebezpieczne i szybko uzależniają. Na razie lekarze z Olsztyna nie odnotowali zatruć fentanolem – czyli tzw. narkotykiem zombie, ale jak mówią, to niestety prawdopodobnie kwestia czasu, kiedy młodzi ludzie sięgną po tę śmiertelnie niebezpieczną substancję.

Jest to jedno z największych zagrożeń, któremu starają się teraz przeciwdziałać policjanci. Na Warmii i Mazurach nie odnotowano na razie wzrostu zdarzeń związanych z używaniem tego środka, ale działania prowadzone są w szczególnie intensywnym trybie. Jak powiedział rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie asp. Tomasz Markowski, zagrożenie jest realne i bardzo bliskie.

Praca operacyjna policjantów jest ukierunkowana na dokładną analizę wszystkich ujawnionych przypadków nielegalnego obrotu fentanylem lub podejrzanych recept wystawianych na ten środek

– wskazał.

W tym roku na Warmii i Mazurach policjanci zabezpieczyli już 74 kg różnego rodzaju narkotyków. W całym ubiegłym roku było to 127 kg. Służby ostrzegają, że fentanyl jest śmiertelnie niebezpiecznym środkiem opioidowym. Jest bardzo uzależniający i łatwo go przedawkować.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Zobacz spot przygotowany przez Policję

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

Więcej w narkotyki, środki odurzające
Poszukiwany listem gończym zatrzymany w Bartoszycach

W Bartoszycach zatrzymany został mężczyzna poszukiwany listem gończym za czynną napaść na policjantów i posiadanie znacznej ilości narkotyków. 37-latek ukrywał się w jednym z mieszkań. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV