Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2023? Propozycje można zgłaszać do 8 listopada

Po raz ósmy PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Celem jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Do 8 listopada można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 r. Nad przebiegiem konkursu czuwa grono ekspertów, a prace jury wspiera aktywnie nastoletnia młodzież z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży. Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN, a patronem naukowym Uniwersytet Warszawski.

Plebiscyt odbywa się w dwuetapowej formule – od 11 października do 8 listopada można zgłaszać propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia i przykładami użycia. Zgłoszenie należy przesłać za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl. Spośród słów zgłaszanych najczęściej, jury wyłoni finałową dwudziestkę, konsultując swoją decyzję z młodzieżowym zespołem doradczym.

W drugim etapie plebiscytu – od 15 do 30 listopada – internauci zdecydują w kolejnym głosowaniu, które z dwudziestu finałowych słów zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2023. Dodatkowo zostanie przyznana Nagroda Jury za najciekawsze zgłoszone słowo wraz z jego definicją. Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku grudnia.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku zwyciężyło słowo „essa”.

Autor: A. Kruszyńska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w plebiscyt, słowo, Młodzieżowe Słowo Roku
Uczczono 83. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego. „Musimy pamiętać o tym bohaterze”

W Olsztynie uczczono 83. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego. Przed grobem wydawcy, dziennikarza i społecznika walczącego o polskość Warmii i Mazur pojawiły się kwiaty i znicze. Na...

Zamknij
RadioOlsztynTV