Ciekawostki, starty Polaków, sportowcy z Warmii i Mazur. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o Igrzyskach w Korei
23. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu rozpoczynają się oficjalnie 9 lutego, jednak już dzień wcześniej sportowcy rozpoczną rywalizację. Kiedy startują Polacy? Ilu zawodników z Warmii i Mazur będzie rywalizować z najlepszymi na świecie? Którzy polscy sportowcy mają największe szanse medalowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.
Pjongczang zostało wybrane gospodarzem igrzysk 6 lipca 2011 roku przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w Durbanie, pokonując niemieckie Monachium (o 38 głosów) i francuskie Annecy (o 45 głosów). Południowokoreańskie miasto trzykrotnie podejmowało starania o zgodę na organizację zimowych igrzysk – wcześniej bezskutecznie ubiegali się o to w 2010 i 2014 roku.
Tak było 4 lata temu
Dla biało – czerwonych Zimowe Igrzyska w Soczi 2014 były najlepsze w historii naszych startów. Ogółem zdobyliśmy 6 medali: 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy, zajmując przy tym 11 miejsce w klasyfikacji medalowej – najwyższe w historii.
Gwiazdą polskiej reprezentacji w Soczi był Kamil Stoch. Skoczek narciarski został mistrzem olimpijskim zarówno na skoczni normalnej, jak i dużej. Tym samym stał się trzecim skoczkiem w historii, po Mattim Nykaenenie i Simonie Ammannie, który na tych samych igrzyskach wygrał indywidualnie wszystko, co było do wygrania.
Polskich kibiców zachwycił także Zbigniew Bródka, który triumfował w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów. Polak pokonał faworyzowanego Holendra, Koena Verweij’a różnicą zaledwie 0,003 sekundy. Oczekiwań nie zawiodła również Justyna Kowalczyk. Biegaczka z Kasiny Wielkiej oraz legenda narciarstwa biegowego wygrała w biegu na 10 kilometrów techniką klasyczną, w pokonanym polu zostawiając Charlotte Kallę (Szwecja) oraz Therese Johaug (Norwegia).
Nie sposób nie wspomnieć o żeńskiej oraz męskiej drużynie polskich panczenistów. Panie w składzie Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka i Katarzyna Woźniak wywalczyły srebrny medal, ulegając tylko Holenderkom. Z kolei drużyna mężczyzn (Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański) zajęła trzecie miejsce, za Holandią i Koreą Południową.
Cały sportowy świat był pod wielkim wrażeniem wyczynu biathlonisty Ole Einara Bjoerndalena. 40-letni wtedy Norweg zgarnął 3 złote medale, zostając niekwestionowanym liderem klasyfikacji multimedalistów zimowych igrzysk olimpijskich. W całej karierze zdobył osiem złotych medali, a także cztery srebrne i jeden brązowy. Na tych samych Igrzyskach najbardziej utytułowaną sportsmenką zimowych igrzysk olimpijskich została Marit Bjoergen. Norweżka w Soczi triumfowała 3-krotnie: w biegu na 15 i 30 km stylem dowolnym oraz sprincie drużynowym. Łącznie ma na koncie 6 złotych medali, 3 srebrne i 1 brązowy.
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu – Sportowcy z Warmii i Mazur
Nasz region w Korei Południowej reprezentować będzie 2 zawodników. Są to panczeniści z Elbląga: Sebastian Kłosiński i Adrian Wielgat.
Kłosiński zaczynał swoją karierę od startów w short – tracku (łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze). U szczytu kariery w wyścigach na krótkim torze postanowił zmienić specjalność na klasyczne łyżwiarstwo szybkie. Pod koniec 2017 roku został wicemistrzem Polski w wieloboju sprinterskim. W Pjongczangu wystąpi na swoim koronnym dystansie – 1000 metrów. Jest ponadto rezerwowym w wyścigach na 500 i 1500 metrów.
Z kolei Adrian Wielgat wystartuje na dystansie 5000 metrów. Na początku tego roku osiągnął wielki sukces – razem ze Zbigniewem Bródką i Janem Szymańskim wywalczyli brązowy medal Mistrzostw Europy w biegu drużynowym.
Najważniejsze starty naszych zawodników
9.02
Ceremonia otwarcia, godz. 12.00 czasu polskiego
10.02
Biegi narciarskie, godz. 8.15 czasu polskiego – bieg łączony na 15 km kobiet [Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Martyna Galewicz, Ewelina Marcisz]
Biathlon, godz. 12.15 czasu polskiego – sprint kobiet [Weronika Nowakowska, Magdalena Gwizdoń, Krystyna Guzik, Monika Hojnisz, Kamila Żuk]
Skoki narciarskie, godz. 13.35 czasu polskiego- konkurs na skoczni normalnej [Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Stefan Hula, Maciej Kot, Piotr Żyła]
13 luty
Łyżwiarstwo szybkie, godz. 12.00 czasu polskiego – 1500 m mężczyzn [Zbigniew Bródka, Jan Szymański, Konrad Niedźwiecki]
Biegi narciarskie, godz. 12.00 czasu polskiego – sprint kobiet i mężczyzn finały [Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Martyna Galewicz, Ewelina Marcisz, Maciej Staręga, Dominik Bury]
17.02
Biathlon, godz. 12.15 czasu polskiego – bieg masowy kobiet [Weronika Nowakowska, Magdalena Gwizdoń, Krystyna Guzik, Monika Hojnisz, Kamila Żuk]
Skoki narciarskie, godz. 13.30 czasu polskiego – konkurs na skoczni dużej [Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Stefan Hula, Maciej Kot, Piotr Żyła]
19.02
Skoki narciarskie, godz. 13.30 czasu polskiego – konkurs drużynowy na skoczni dużej [reprezentacja Polski]
21.02
Łyżwiarstwo szybkie, godz. 12 czasu polskiego – wyścig drużynowy kobiet [reprezentacja Polski]
23.02
Łyżwiarstwo szybkie, godz. 11.00 czasu polskiego – 1000 m mężczyzn [Konrad Niedźwiecki, Sebastian Kłosiński, Piotr Michalski]
25.02
Biegi narciarskie, godz. 7.15 czasu polskiego – bieg na 30 km stylem klasycznym kobiet [Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Ewelina Marcisz, Martyna Galewicz]
Ceremonia zamknięcia, godz. 12.00 czasu polskiego
Szanse medalowe Polaków
Kibice największe nadzieje pokładają w Kamilu Stochu i drużynie polskich skoczków. Zawodnik z Zębu na początku roku w wielkim stylu wygrał Turniej Czterech Skoczni (zwyciężając przy tym we wszystkich konkursach tych prestiżowych zawodów). Dodatkowo, jest wiceliderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i według większości ekspertów, aktualnie najlepszym skoczkiem na świecie. Głównymi rywalami Polaka powinni być Niemiec Richard Freitag – lider klasyfikacji PŚ, Norweg Daniel Andre Tande – tegoroczny mistrz świata w lotach narciarskich, a także dominator z poprzedniego sezonu, Stefan Kraft (Austria). A może wyskoczy ktoś, na kogo nikt nie stawia, jak Simon Ammann w 2002 roku?
Nie bez powodu w kontekście szans medalowych głośno mówi się o drużynie skoczków. W ostatnich przed Igrzyskami zawodach drużynowych w Zakopanem, Polacy zdecydowanie wygrali, wyprzedzając Niemców i Norwegów o ponad 20 punktów. Wydaje się, że to właśnie z naszymi zachodnimi sąsiadami i Skandynawami stoczymy główną walkę o olimpijski laur. Niewykluczone, że do rywalizacji o medale włączą się Austriacy, którzy z najwyższą formą celują właśnie na Igrzyska.
Swój cykl treningowy specjalnie pod Pjongczang przygotowała Justyna Kowalczyk. Doświadczona Polka liczy, że tegoroczne Igrzyska będą czwartymi z rzędu, z których przywiezie medal. Ten sezon jest jednak słabszy w wykonaniu dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej i każdy zdobyty medal będzie wielkim sukcesem.
Aktualnie dobrą formę prezentuje Weronika Nowakowska. Jak zaznacza biathlonistka, najbardziej liczy na dobry wynik w sprincie. To na tym dystansie została wicemistrzynią świata z 2015 roku.
O niespodziankę mogą pokusić się panczeniści i panczenistki. Największe nadzieje pokładamy w drużynowym stracie pań, realną szansę na medal ma też sprinter Artur Waś.
Według serwisu Gracenote, Polacy mogą liczyć na 3 medale – wszystkie w skokach narciarskich. Przewidywane są dwa złota: Kamila Stocha w konkursie na dużej skoczni oraz zespołu w konkursie drużynowym. Dodatkowo według serwisu, Stoch zdobędzie brązowy medal na skoczni normalnej.
Ciekawostki
– Polska reprezentacja olimpijska będzie najliczniejsza w historii – w Pjongczangu wystartuje 62 zawodników.
– Korea Południowa po raz drugi zorganizuje igrzyska; w 1988 roku letnie odbyły się w Seulu.
– W programie Igrzysk znalazły się 4 nowe konkurencje. Są to: snowboardowy big air, wyścig ze startu wspólnego w łyżwiarstwie szybkim, wyścig drużyn mieszanych w narciarstwie alpejskim i rywalizacja par mieszanych w curlingu.
– Łącznie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Polacy wywalczyli 6 złotych medali.
– Najwięcej polskich medali w historii zimowych igrzysk zdobyli skoczkowie narciarscy – 7 (2 złota Stocha, 3 srebra i 1 brąz Adama Małysza i 1 złoto Wojciecha Fortuny).
– Igrzyska w Pjongczangu będą ósmą tego typu imprezą dla japońskiego skoczka, Noriakiego Kasaiego – jest to rekord startów w zimowych Igrzyskach.
– Oficjalne maskotki na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich wprowadzono w 1968 roku. W Pjongczangu zostały nimi Soohorang (biały tygrys) i Bandabi (niedźwiedź himalajski).
– Wiele osób zwraca uwagę, że Igrzyska Olimpijskie i Olimpiada nie mogą być traktowane jako synonimy. W starożytności termin „igrzyska” oznaczał zawody sportowe, a „olimpiada” – czteroletni okres między zawodami. Dzisiaj jednak, według językoznawców, określamy czas w inny sposób, a słowo „olimpiada” stało się synonimem „igrzysk olimpijskich”.
Autor: A. Dybcio