Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ceremonie w czasie epidemii. Kto może uczestniczyć w pogrzebie? Ilu gości można zaprosić na ślub?

Fot. Fotolia.com

Koronawirus zmienia życie Polaków, a nowe obostrzenia dotyczą również obrzędów liturgicznych takich, jak ślub, czy pogrzeb. O ile ślub można odwołać czy przełożyć, o tyle pogrzeb musi się odbyć.

W tej kwestii obowiązuje nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Jak informuje Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego, liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych ogranicza się do pięciu osób, nie licząc osób sprawujących te obrzędy, czyli kapłanów, albo osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych.

W Urzędach Stanu Cywilnego na ceremonię państwo młodzi mogą przyjść tylko ze świadkami. To sprawia, że pary odwołują lub przekładają śluby na miesiące jesienne lub na następny rok – potwierdza Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.

Przypominamy o tym, że osoby poddane kwarantannie obowiązkowej nie mogą opuszczać miejsca jej odbywania nawet na ślub czy pogrzeb najbliższej rodziny.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb, ślub, ceremonia
Elbląg żegna Henryka Słoninę. Ceniony samorządowiec i były prezydent Elbląga miał 81 lat

Henryk Słonina pełnił funkcję prezydenta Elbląga przez trzy kadencje, w latach 1998-2010. Uroczystości pogrzebowe trwają w kościele parafialnym w Stegnie na Mierzei Wiślanej, gdzie spocznie były...

Zamknij
RadioOlsztynTV