Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cenne znaleziska w skarbcu archikatedry we Fromborku. Po zakończeniu prac konserwatorskich zobaczą je turyści

Fot. A.Pastuszka

Trwa remont na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Dzięki rewitalizacji i pracom konserwatorskim archikatedra ma odzyskać dawną świetność.

Podczas prowadzonych prac katedra zaskoczyła skrywanymi przez siebie tajemnicami. Na ścianach skarbca archikatedry fromborskiej odkryto gotyckie polichromie oraz blendy, czyli dekoracyjne wnęki w murze. Malowidła przedstawiają anioła trzymającego chustę św. Weroniki. W ramach prac konserwatorskich odtworzona zostanie bordiura i postać anioła. Natomiast już zrekonstruowano gotyckie lamperie.

Po zakończeniu prac skarbiec będzie udostępniony turystom do zwiedzania. Poza polichromiami i blendami w skarbcu fromborskiej archikatedry będzie można podziwiać kielichy i monstrancje, które w 1945 roku zostały wykradzione przez Armię Czerwoną i dopiero w 1953 roku powróciły do Polski.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

Fot. A.Pastuszka

Fot. A.Pastuszka

Autor: A.Pastuszka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, zabytki, konserwacja, konserwator, archikatedra
„Samolot z bagien” przeleżał 75 lat w lesie. O niezwykłej akcji wydobywczej w audycji Odkryj Warmię i Mazury

75 lat przeleżał w bagiennym dole w lesie koło Fromborka rosyjski bombowiec Pe-2. Dwudniowa akcja wydobywcza zainicjowana przez Warmińską Grupę Eksploracyjną przyniosła zaskakujące efekty. Setki zniszczonych...

Zamknij
RadioOlsztynTV