Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cenne chwasty. Część z nich ma właściwości lecznicze

Uciążliwe dla wielu ogrodników rośliny, odgrywają ważną rolę w ekosystemie, a nierzadko mają też wartość użytkową. Mowa o chwastach, które dziś w Europie niszczymy tylko gdy są wyraźnym zagrożeniem dla rolniczych plonów.

Poza działalnością rolniczą, chwasty w przyrodzie są bardzo pożyteczne. Podnoszą bioróżnorodność, są też źródłem pożywienia dla owadów i ptaków.

Dzięki nim możemy na pierwszy rzut oka ocenić z jaką glebą mamy do czynienia – wyjaśnia profesor dr hab. Marek Marks z UWM w Olsztynie.

Na glebach kwaśnych występują: skrzyp polny, szczaw polny czy sporek. Natomiast na glebach bardzo żyznych i bogatych w azot będzie to pokrzywa czy przytulia czepna. Chwasty mogą być roślinami wskaźnikowymi.

00:00 / 00:00

Niektóre z roślin uważanych za chwasty zaczęły na trwałe znikać z naszego krajobrazu.

Pewne gatunki uznawane za chwasty. Jeszcze kilkanaście lat temu za chwast uznawany był kąkol polny, który dziś staje się gatunkiem chronionym. Był bardzo wrażliwy na różne substancje aktywne herbicydów i został wyniszczony w środowisku.

00:00 / 00:00

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Doceniania Chwastów.

Posłuchaj relacji Joanny Golon

Autor: J. Golon
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pokrzywa, chwast, rośliny, chwasty, skrzyp polny, szczaw polny, sporek, przytulia czepna
Czy atak zimy zaszkodzi wegetacji roślin? Naukowiec odpowiada

Czy wiosenne wahania temperatury mogą zaszkodzić roślinom uprawianym w ogrodach, które ruszyły już z wegetacją? W dzień termometry pokazywały ostatnio zdecydowanie powyżej 10 stopni Celsjusza, teraz...

Zamknij
RadioOlsztynTV