Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Celem ataków była całkowita likwidacja polskiej ludności”. Elbląg uczcił pamięć pomordowanych w Rzezi Wołyńskiej

Fot. Aneta Pastuszka

11 lipca 1943 roku doszło do skoordynowanej akcji Powstańczej Armii Ukraińskiej w 99 polskich miejscowościach.

Wydarzenie to przeszło do historii jako „Krwawa niedziela”. Dziś mija 76 lat od tych tragicznych wydarzeń. Oddziały UPA w niedzielę nad ranem dokonały wyjątkowo bestialskiego ataku na około 100 polskich miejscowości na Wołyniu. Zabijali pod hasłem „śmierć Lachom”. Ukraińcy najpierw otaczali wsie, aby uniemożliwić ucieczkę, a następnie przystępowali do rzezi Polaków i całkowitego niszczenia całych osad.

W Elblągu uroczystości upamiętniające tamte wydarzenie odbyły się na skwerze Rotmistrza Witolda Pileckiego przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Jak podkreślał Wojciech Milewski, wiceprezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego, celem ataków była likwidacja polskiej ludności.

Najpierw była to akcja propagandowa, szykany i jednostkowe przypadki mordów. Skoro to nie pomogło, kierownictwo podejmuje decyzję o ostatecznym rozwiązaniu kwestii Polski, czyli Polacy mają być wymordowani.

W elbląskich uczestniczył ocalony z ludobójstwa na Wołyniu Stanisław Soroczyński.

Ukraińcy nie mieli żadnej litości mordując Polaków. Nie sto procent Ukraińców brało udział w mordach, ale większość była też zmuszana.

W ludobójstwie nazywanym Rzezią wołyńską zginęło od 120 do 200 tysięcy Polaków. Pierwszą miejscowością, gdzie zaatakowano mieszkańców była Paroszla. Do tragedii doszło 9 lutego 1943 roku. Wtedy zamordowano prawie 200 osób.

Obchody rocznicy zbrodni wołyńskiej w Elblągu odbyły się po raz drugi.

Fot. Aneta Pastuszka

Fot. Aneta Pastuszka

Fot. Aneta Pastuszka

Fot. Aneta Pastuszka

Fot. Aneta Pastuszka

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Pastuszka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rzeź Wołyńska, UPA, Powstańcza Armia Ukraińska
Nie mają siły opiekować się mogiłą pomordowanych na kresach. „Młodzież przejmuje pokoleniową sztafetę”

Olsztyński oddział Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia obchodzi 25lecie istnienia. Z tej okazji na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej odbyły się okolicznościowe uroczystości. Przy symbolicznej Mogile...

Zamknij
RadioOlsztynTV