Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

CBOS: Coraz więcej Polaków przekonanych jest o możliwości znalezienia nowej pracy

W ciągu roku z 49 do 25 procent spadł odsetek negatywnych opinii na temat rynku pracy w Polsce. Jednocześnie już prawie 2/3, czyli 65 procent Polaków jest przekonanych, że uda im się znaleźć pracę, a z jej utratą liczy się 29 procent osób – podkreśla Centrum Badania Opinii Społecznej.

Ogólną sytuację na rynku pracy w Polsce respondenci CBOS oceniali ostatnio w marcu 2016 roku. – Obecne opinie są najlepsze w historii, co koresponduje z najniższą notowaną przez GUS rejestrowaną stopą bezrobocia po 1990 roku – podkreśla CBOS w najświeższym, marcowym sondażu.

Jak podkreślono, od kilku miesięcy poczucie zagrożenia bezrobociem utrzymuje się na stałym poziomie. 29 procent pracujących liczy się z możliwością utraty pracy, natomiast 68 procent jest raczej spokojna o swoje zatrudnienie. Obecnie blisko 1/3 badanych (wzrost o 15 punktów procentowych w ciągu roku) dobrze wypowiada się o krajowym rynku pracy. Nadal jednak tylko nieliczni (2 procent) sytuację określają jako bardzo dobrą.

W ciągu roku o połowę zmniejszył się odsetek negatywnych opinii na temat rynku pracy w Polsce (z 49 do 25 procent), w tym także zdecydowanie krytycznych (z 11 do 5 procent). Aktualnie co trzeci respondent (wzrost o 5 punktów procentowych) określa sytuację na krajowym rynku pracy jako przeciętną – ani dobrą, ani złą. Pozytywne opinie na temat rynku pracy w Polsce najczęściej wyrażają osoby o najwyższych dochodach (46 procent), najlepiej oceniające swoją sytuację materialną (38 procent), o prawicowych poglądach politycznych (43 procent), płci męskiej (41 procent). W podziale na grupy zawodowe są to prywatni przedsiębiorcy (45 procent) i robotnicy wykwalifikowani (42 procent).

Z kolei negatywnie o krajowym rynku pracy częściej niż inni wypowiadają się respondenci w wieku od 18 do 24 lat (41 procent), niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej (40 procent), mieszkańcy miast do 20 tysięcy ludności (39 procent).

Jak wskazuje CBOS od kilku lat poprawiają się też przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce. Obecnie 10 procent przewiduje negatywne zmiany w tym zakresie. 47 procent ankietowanych jest zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni, natomiast 29 procent oczekuje poprawy w tym względzie.

W stosunku do ubiegłego miesiąca oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy nieco się poprawiły. Obecnie 65 procent badanych (od lutego wzrost o 5 punktów) twierdzi, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę. 24 procent respondentów ocenia, że trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a 6 procent nie widzi żadnych szans na zatrudnienie.

Centrum Badania Opinii Społecznej wskazuje

Uwzględniając zróżnicowania terytorialne można stwierdzić, że obecnie przekonanie o dostępności zatrudnienia cechuje przede wszystkim mieszkańców województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego, natomiast opinie wskazujące na znaczne trudności ze znalezieniem pracy wyrażają głównie respondenci z województw świętokrzyskiego i podlaskiego, a w dalszej kolejności także lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

Najrzadziej obawy związane z możliwością utraty pracy odczuwają rolnicy oraz pracownicy o najwyższych dochodach. Z kolei strach przed bezrobociem jest największy w przypadku pracowników niezadowolonych ze swojej sytuacji materialnej i mieszkańców miast liczących nie więcej niż 100 tysięcy ludności, a w grupach zawodowych wśród pracowników usług i robotników niewykwalifikowanych.

Sondaż przeprowadzono między 2 a 9 marca 2017 roku na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

(PAP)

Więcej w praca, bezrobocie, GUS
Rośnie pozycja płci pięknej w biznesowej pierwszej lidze. Równouprawnienie korzystne dla europejskiej gospodarki

Kwiaty, drobne upominki, wizyta w kinie czy w restauracji - to tylko część planów na Międzynarodowy Dzień Kobiet. Święto to ustanowiono na początku ubiegłego wieku, dla...

Zamknij
RadioOlsztynTV