Uruchomiono aplikację dla imigrantów i uchodźców
Pierwsze kroki w Polsce – tak nazywa się uruchomiona właśnie darmowa aplikacja mobilna dla imigrantów i uchodźców.
Jej twórcy Caritas Polska i Urząd ds. Cudzoziemców mają nadzieję, że teraz nowo przybyli łatwiej i szybciej odnajdą się w naszym kraju.
Posłuchaj relacji Grzegorza Maciaka
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy
W niedzielę 15 stycznia Kościół katolicki obchodzi 103. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) do końca 2015 roku ponad 65 milionów ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów na skutek konfliktów. To najwięcej w historii. Blisko połowa z nich to dzieci.
Przesłanie papieża Franciszka
W specjalnym przesłaniu z okazji Dnia Migranta i Uchodźcy papież zwraca uwagę na najmłodszych. W tym kontekście Franciszek wymienia zagrożenie przemocą, kłopoty w dostępie do edukacji, a przede wszystkim brak wsparcia psychicznego od najbliższych. Papież wezwał chrześcijan, wspólnoty Kościoła katolickiego, instytucje państwowe i międzynarodowe do brania dzieci w ochronę. W przesłaniu Franciszka jest jednoznaczny apel, aby na trwałe polepszyć sytuację najmłodszych.
Caritas pomaga migrantom
Od kilkudziesięciu lat Caritas Polska prowadzi punkty pomocy migrantom i uchodźcom. Obecnie jest ich sześć. Zainteresowani mogą liczyć na pomoc socjalną, psychologiczną, prawną, dopłaty do wynajmu mieszkań, dofinansowanie zakupu leków dla osób przewlekle chorych i sfinansowanie przedszkoli oraz zakup podręczników do szkoły. Obecnie z takiego wsparcia korzysta ponad 2,5 tysiąca osób.
Stereotypy o uchodźcach
Polacy uchodźcom współczują, albo podchodzą do nich stereotypowo-negatywnie – wynika z raportu Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. Niewiele ponad 40 procent z nas jest gotowych przyjąć uciekinierów pod swój dach.
Migranci i uchodźcy w Polsce
Do Polski po II wojnie światowej przyjeżdżali Grecy, Arabowie, Wietnamczycy, a w ostatnim czasie Ukraińcy. W latach ‘70 do naszego kraju przyjeżdżali studenci i naukowcy z krajów arabskich. Lata ‘90 to z kolei masowy przyjazd do Polski Wietnamczyków. Wielu z nich osiadło tutaj na stałe. Urodzone tu dzieci czują się Polakami i nie myślą o wyjeździe do Wietnamu, między innymi ze względu na złą sytuację ekonomiczną w dawnej ojczyźnie.
W ostatnich latach, po „rewolucji godności”, aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu przez Moskwę konfliktu w Zagłębiu Donieckim, do Polski zaczęli przyjeżdżać obywatele Ukrainy, wśród nich także Tatarzy Krymscy. Polskę wybrali ze względu na przekonanie, że pomogą im Tatarzy, mieszkający od wielu pokoleń w naszym kraju. Dużą rolę odegrała także lepsza sytuacji gospodarcza Polski niż Ukrainy.
Obecnie karty czasowego albo stałego pobytu posiada w Polsce niemal ćwierć miliona cudzoziemców. Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy. Wielu z nich przyjeżdża do Polski jedynie na kilka miesięcy do pół roku, do pracy. Inni decydują się na osiedlenie w Polsce na stałe. Dość szybko integrują się z Polakami, wysyłają dzieci do szkół, gdzie prędko się asymilują. Sprzyja temu zbieżność języków i kultur.
(bsc)