Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Były siłą zbrojną alternatywną, ale siłą niepodległościową”. 80 lat temu powstały NSZ

Fot. A. Piedziewicz

80 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne. W województwie warmińsko-mazurskim główne obchody tej rocznicy zorganizowano w Zespole Szkół w Kurzętniku.

Dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, przypomniał że NSZ odgrywały ważną rolę w niepodległościowym podziemiu w czasie II wojny światowej.

00:00 / 00:00

Do Kurzętnika przyjechał też profesor Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Mówił o roku 1942, gdy powstały Narodowe Siły Zbrojne.

00:00 / 00:00

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że należy przypominać o wszystkich formacjach niepodległościowych działających w czasie II wojny światowej i tuż po niej.

00:00 / 00:00

Piotr Piątek, komisarz gminy Kurzętnik cieszył się, że taka uroczystość odbyła się właśnie w tej gminie.

00:00 / 00:00

Dyrektor zespołu szkół Jolanta Papińska powiedziała, że jej uczniowie mieli okazję kilkukrotnie spotkać byłą żołnierkę NSZ Marię Kowalewską pseudonim Myszka, zmarłą w 2021 roku.

00:00 / 00:00

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki zaznaczył, że mówiąc w szkole o niepodległościowym podziemiu, nie wolno ograniczać się tylko do Armii Krajowej.

00:00 / 00:00

Narodowe Siły Zbrojne były trzecią co do wielkości formacją wojskową polskiego podziemia, w szczytowym momencie liczyły ponad 70 tysięcy żołnierzy.

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kurzętnik, NSZ
Nowe sale i pracownie z okazji jubileuszu szkoły w Kurzętniku

Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku świętuje 65-lecie istnienia. Z tej okazji uroczyście otwarta została nowa część budynku placówki. Rozbudowa rozpoczęła się w ubiegłym roku. - W...

Zamknij
RadioOlsztynTV