„Były siłą zbrojną alternatywną, ale siłą niepodległościową”. 80 lat temu powstały NSZ
80 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne. W województwie warmińsko-mazurskim główne obchody tej rocznicy zorganizowano w Zespole Szkół w Kurzętniku.
Dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, przypomniał że NSZ odgrywały ważną rolę w niepodległościowym podziemiu w czasie II wojny światowej.
Do Kurzętnika przyjechał też profesor Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Mówił o roku 1942, gdy powstały Narodowe Siły Zbrojne.
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że należy przypominać o wszystkich formacjach niepodległościowych działających w czasie II wojny światowej i tuż po niej.
Piotr Piątek, komisarz gminy Kurzętnik cieszył się, że taka uroczystość odbyła się właśnie w tej gminie.
Dyrektor zespołu szkół Jolanta Papińska powiedziała, że jej uczniowie mieli okazję kilkukrotnie spotkać byłą żołnierkę NSZ Marię Kowalewską pseudonim Myszka, zmarłą w 2021 roku.
Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki zaznaczył, że mówiąc w szkole o niepodległościowym podziemiu, nie wolno ograniczać się tylko do Armii Krajowej.
Narodowe Siły Zbrojne były trzecią co do wielkości formacją wojskową polskiego podziemia, w szczytowym momencie liczyły ponad 70 tysięcy żołnierzy.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko