Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
„Był Polakiem z wyboru”. W Olsztynie uczczono pamięć podpułkownika Jana Niemierskiego
W Olsztynie odsłonięto tablicę poświęconą podpułkownikowi Janowi Niemierskiemu. Zginął w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
Jan Niemierski urodził się w 1886 roku w Butrynach. W czasie I wojny światowej był żołnierzem armii niemieckiej, ale współpracował z Polską Organizacją Wojskową. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do polskiej armii i walczył w wojnie polsko-bolszewickiej.
Ważną rolę odgrywał w czasie plebiscytu na Warmii i Mazurach.
Kiedy mocarstwa zachodnie postanowiły, że zostanie przeprowadzony plebiscyt, Jan Niemierski został skierowany do Prus Wschodnich, w celu zorganizowania i kierowania Strażą Mazurską. Niemcy wówczas na terenie Prus Wschodnich sieją terror wobec Polaków, Polacy są mordowani, bici, dochodzi do licznych fałszerstw
– przypomniał dr Paweł Warot, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN.
Po przegranym plebiscycie Jan Niemierski wyjechał do Polski, gdzie nadal służył w armii. W 1935 roku został prezydentem Rzeszowa, tę funkcję pełnił do wybuchu II wojny światowej.
W Rzeszowie ma swoją ulicę, rzeszowianie pamiętają o nim i bardzo mi zależało, byśmy my również przypomnieli jego pamięć.
W odsłonięciu tablicy uczestniczył prezes IPN dr Karol Nawrocki, który podkreślał, że podpułkownik Jan Niemierski był Polakiem z wyboru.
Przecież kończył szkołę we Frankfurcie nad Odrą, pierwsze zawodowe zajęcie podjął w Metz. Ale gdy tylko pojawiła się możliwość służenia wolnej, niepodległej Rzeczpospolitej, to wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Działał na rzecz niepodległej Ojczyzny.
Jan Niemierski zginął w 1941 roku w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Tablica poświęcona jego pamięci znajduje się na budynku Komendy Miejskiej Policji przy ulicy Partyzantów w Olsztynie.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy