Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Był Polakiem z wyboru”. W Olsztynie uczczono pamięć podpułkownika Jana Niemierskiego

fot. P. Getka

W Olsztynie odsłonięto tablicę poświęconą podpułkownikowi Janowi Niemierskiemu. Zginął w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.

Jan Niemierski urodził się w 1886 roku w Butrynach. W czasie I wojny światowej był żołnierzem armii niemieckiej, ale współpracował z Polską Organizacją Wojskową. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do polskiej armii i walczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

Ważną rolę odgrywał w czasie plebiscytu na Warmii i Mazurach.

Kiedy mocarstwa zachodnie postanowiły, że zostanie przeprowadzony plebiscyt, Jan Niemierski został skierowany do Prus Wschodnich, w celu zorganizowania i kierowania Strażą Mazurską. Niemcy wówczas na terenie Prus Wschodnich sieją terror wobec Polaków, Polacy są mordowani, bici, dochodzi do licznych fałszerstw

– przypomniał dr Paweł Warot, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN.

00:00 / 00:00

Po przegranym plebiscycie Jan Niemierski wyjechał do Polski, gdzie nadal służył w armii. W 1935 roku został prezydentem Rzeszowa, tę funkcję pełnił do wybuchu II wojny światowej.

W Rzeszowie ma swoją ulicę, rzeszowianie pamiętają o nim i bardzo mi zależało, byśmy my również przypomnieli jego pamięć.

00:00 / 00:00

W odsłonięciu tablicy uczestniczył prezes IPN dr Karol Nawrocki, który podkreślał, że podpułkownik Jan Niemierski był Polakiem z wyboru.

Przecież kończył szkołę we Frankfurcie nad Odrą, pierwsze zawodowe zajęcie podjął w Metz. Ale gdy tylko pojawiła się możliwość służenia wolnej, niepodległej Rzeczpospolitej, to wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Działał na rzecz niepodległej Ojczyzny.

00:00 / 00:00

Jan Niemierski zginął w 1941 roku w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Tablica poświęcona jego pamięci znajduje się na budynku Komendy Miejskiej Policji przy ulicy Partyzantów w Olsztynie.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w IPN, tablica pamiątkowa, obóz zagłady, podpułkownik, Auschwitz-Birkenau
W Starym Olsztynie upamiętniono Marka Jackowskiego – współzałożyciela Maanamu

W gminie Purda odsłonięto tablicę poświęconą Markowi Jackowskiemu, muzykowi, gitarzyście i współzałożycielowi zespołu Maanam. Upamiętnia ona 75. rocznicę urodzin artysty. Widnieje na niej wizerunek Marka Jackowskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV