Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Buty trekkingowe na wiosenne przygody

Wiosną wiele osób decyduje się na piesze wędrówki po górach, które o tej porze roku prezentują się zniewalająco, jednak niosą ze sobą również wiele niebezpieczeństw. Jakie obuwie trekkingowe zapewni komfort i skuteczną ochronę?

Dlaczego warto stawiać na obuwie trekkingowe?

W czasie wiosny krajobraz zmienia się nie do poznania. Spod pokrywy śniegu wyłaniają się kwiaty, a z topniejącego puchu tworzą się małe strumyczki. Pogoda o tej porze roku bywa bardzo zmienna – zima przeplata się z latem, dlatego należy właściwie przygotować się do wędrowania po szlakach. Bezpieczeństwo i komfort są najważniejsze, błoto i śliska nawierzchnia nie powinny być dla nas uciążliwe, jeśli wybierzemy odpowiednie buty trekkingowe. Zabezpieczają stopę przed urazami, otarciami oraz gwarantują doskonałą amortyzację całego ciała. Są wskazane szczególnie dla nowicjuszy, którzy nie wiedzą, na co trzeba szczególnie uważać w trakcie wypraw. Bardzo ważne jest to, aby dobrze dobrać obuwie, należy to zrobić starannie i uważnie. Powinno być maksymalnie dopasowane do kształtu naszej stopy, biorąc pod uwagę grubość skarpety, jaką mamy zamiar założyć na wycieczkę. Uciskające buty nie wchodzą w rachubę podczas kilkugodzinnej trasy.

Jaki rodzaj butów trekkingowych wybrać?

Wybór butów trekkingowych powinien być uzależniony w dużej mierze od terenu, po jakim zamierzamy się poruszać w trakcie naszej wycieczki. Jeżeli będą to równiny, na których nie trzeba się mozolnie wspinać, dobrą opcją będzie obuwie z niską cholewką, które jest lekkie i wygodne. Sprawdza się doskonale również np. do nordic walkingu. Charakteryzuje się podgumowanymi czubkami i dość miękką podeszwą, która jest oczywiście solidniejsza w porównaniu ze zwykłymi trampkami, noszonymi każdego dnia.

Osoby, które chcą zdobywać szczyty, powinny zdecydować się na buty trekkingowe z cholewką sięgającą powyżej kostki. Co prawda, takie obuwie jest cięższe i bardziej ogranicza ruchy, ale w zamian za to oferuje znakomite usztywnienie stawu skokowego, co przekłada się na uniknięcie urazów, takich jak zwichnięcie kostki. Stabilizacja stopy przekłada się na bezpieczny marsz, w którego trakcie niestraszne są nam wystające konary i kamienie.

Czym powinny się charakteryzować buty trekkingowe na wiosnę? 

Wiosna słusznie kojarzy się ze skokami temperatur i wszechobecną wilgocią powstałą po roztapiającym się śniegu. Dlatego też idealne obuwie trekkingowe na tę porę roku powinno mieć podeszwę wykonaną z dobrej jakości mieszanki gumowej, która poradzi sobie ze śliską nawierzchnią, zapewnia dobrą przyczepność i charakteryzuje się bieżnikiem znakomicie odprowadzającym wodę. Co więcej, powinna być średnio twarda, a zarazem elastyczna, aby sprawnie pokonywać kolejne kilometry, nie raniąc stóp kamienistym podłożem.

Dobra wentylacja to podstawa, czy jednak można ją połączyć z wodoodpornością? Tutaj pojawia się problem związany z obecnością membrany. Jeżeli zdecydujemy się na obuwie z dodatkową warstwą chroniącą przed wilgocią, zachowamy idealną suchość, ale kosztem oddychalności. W tym przypadku, tak czy inaczej, będziemy odczuwać dyskomfort związany z zawilgoceniem, ponieważ stopa będzie się sowicie pocić. Wiosną i latem lepiej postawić na obuwie bez membrany, które ma wstawki z przewiewnego materiału lub siateczki. Dzięki temu zachowamy dobrą cyrkulację powietrza, a nadmiar pary będzie odprowadzany na zewnątrz. Dobrym wyjściem z sytuacji jest użycie impregnatu w sprayu, który skutecznie chroni przed wilgocią.

Więcej w buty
Baw się dobrze, czyli jaki strój wybrać na zakończenie roku?

Cekiny lub skóra? Wysokie buty lub wygodne baleriny? Sukienka czy spodnie? Zadajemy sobie wiele pytań, jak ubrać się na powitanie Nowego Roku. W tym sezonie, jeśli...

Zamknij
RadioOlsztynTV