Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Burmistrz Zbigniew Włodkowski i poseł Wojciech Kossakowski: jesteśmy przygotowani na powitanie żołnierzy NATO w Orzyszu i uczymy się jak unikać prowokacji i inwigilacji

Od lewej: burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski z PSL i poseł PiS Wojciech Kossakowski. Fot. MZ

O przygotowaniach Orzysza i okolicznych miast do przyjazdu żołnierzy NATO – mówili w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski z PSL i poseł PiS Wojciech Kossakowski.

13 kwietnia w oficjalnym powitaniu żołnierzy NATO w Orzyszu weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Jak podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego na uroczystości obecny będzie również naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Curtis Scaparrotti z USA. Na spotkanie wybrano koszary 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w Orzyszu.

Burmistrz Zbigniew Włodkowski podkreślił, że dla Orzysza jest to wielka promocja, bo od 2 lat miasto promowane jest jako wojskowa stolica Polski.

Decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej o tym, że właśnie w okolicach poligonu w Orzyszu będzie międzynarodowa baza wojskowa bardzo mocno wzmocniło markę „Orzysz – wojskowa stolica Polski”. Uroczystość powitania w znakomity sposób nagłośni Orzysz. Przez pobyt żołnierzy amerykańskich chcemy pokazać, że Orzysz jest miastem leżącym nad jeziorem Śniardwy, nad rzeką Orzyszą, że ma piękne walory przyrodnicze i turystyczne. Myślę, że to się uda.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski podkreślał, że poza aspektem gospodarczym i promocyjnym wizyta Amerykanów w Orzyszu ma przede wszystkim wymiar bezpieczeństwa.

Musimy pamiętać, że jako wschodnia flanka – Orzysz Ełk, Gołdap i Olecko – leżą w przesmyku suwalskim, który ze względów bezpieczeństwa dla NATO i całej Unii Europejskiej jest bardzo ważny. Stąd dyslokacja prawie 1000-osobowego batalionu wojsk amerykańskich wspieranych przez Estończyków i Brytyjczyków, którzy będą tu przebywali rotacyjnie przez 9 miesięcy, jest bardzo ważna, ponieważ będziemy czuli się bardziej bezpieczni. Miasta ościenne jak Orzysz i Ełk zyskają nie tylko gospodarczo, ale też kulturowo.

Burmistrz Zbigniew Włodkowski zapewnił, że Orzysz przygotowuje się na pojawienie się ciężkiego sprzętu bojowego, a cały przyjazd żołnierzy amerykańskich poprzedzony jest ciężką logistyką. Mieszkańcy Orzysza intensywnie uczą się języka angielskiego.

Przygotowania dotyczą też rozpoznania dróg dojazdowych i standardu tych dróg. Błędy, które zostały popełnione w okolicach Gubina, czy Żagania tu się nie powtórzą. Wnioski zostały wyciągnięte (…) Jeśli chodzi o pobyt żołnierzy, to nie demonizujmy. Tych żołnierzy będzie blisko 1400 z czterech państw, dominujący będzie oddział amerykański. Wyjścia będą reglamentowane. Jest to odział, który służy w trybie wojennym, więc ich wyjście z koszar będzie ograniczone i czasem i odległością.

Jak poinformował burmistrz Orzysza miasto przygotowało specjalną aplikację w językach polskim i angielskim.

Część z tych żołnierzy będzie codziennie wychodziła na przepustki i będzie chciała gdzieś spędzić wolny czas. Przygotowujemy się również na to. Orzysz ma już opracowaną aplikację w językach polskim i angielskim (…), która proponuje wypoczynek, informuje o tym co się dzieje na terenie Orzysza, jakie są restauracje. W tej chwili mieszkańcy Orzysza intensywnie szkołą się z języka angielskiego. Restauratorzy, personel poczty, hoteli i innych miejsc ogólnego dostępu mają kursy języka angielskiego. W tego typu zajęciach bierze udział 70 osób. W Orzyszu uruchamiają się nowe restauracje.

Orzysz dostosował program wakacyjny pod pobyt żołnierzy amerykańskich i planuje włączenie ich w letnie imprezy.

Program wakacyjny dostosowaliśmy pod pobyt żołnierzy amerykańskich i włączmy ich w nasze imprezy. 15 lipca (…) zaprezentowane zostanie polski i amerykański sprzęt bojowy i na poligonie odbędzie się walka czołgów (…) Zaplanowaliśmy też 3-dniowy piknik militarny, piknik nad jeziorem Śniardwy i masę innych wydarzeń.

Rozpoznaliśmy też potrzeby żołnierzy amerykańskich (…) Na to wydarzenie przygotowują się także przedsiębiorcy z Giżycka. Jest to dla nas szansa (…) ale oni mają swoje wojskowe zadania i głównie będą się tym zajmować i na tym skupiać.

Poseł Wojciech Kossakowski przypomniał w Polskim Radiu Olsztyn, że Bemowo Piskie i poligon w Orzyszu podczas ćwiczeń Anakonda miały już okazję gościć oddziały międzynarodowe. Jak mówił, była to próba logistyczna i przygotowanie przed tym co nastąpi w kwietniu.

My jesteśmy Polakami i w Amerykanach możemy zaszczepić język polski. Mam nadzieję, że oni będą chcieli uczyć się od nas języka polskiego. Myślę, że nie pogardzą też polskich schabowym, kartaczami, babką, a nie tylko Mc’Donald’sem.

Uzasadnione są obawy wzrostu zagrożenia ze strony rosyjskiej w okolicach Orzysza i infiltracji przez rosyjskie służby specjalne – zaznaczył w Porannych Pytaniach burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski.

Przygotowujemy się na to. Działa polski kontrwywiad i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ja i samorządowcy z powiatu piskiego i ełckiego są przeszkoleni przez służby. Odbędzie się też szkolenie naszych urzędników. Musimy być wyszkoleni na różnego rodzaju akty prowokacji czy inwigilacji. Trzeba umieć się w takiej sytuacji zachować. Ilość żołnierzy i bliskość granicy polsko-rosyjskiej (…) może denerwować Rosjan i te zdarzenie mogą mieć miejsce. Chcemy się ustrzec przed prowokacjami (…)

Wojciech Kossakowski dodał, że polska armia na 126 państw jest oceniana jako 18 armia świata.

Te dane pokazują, że będziemy w stałym zainteresowaniu służb zza wschodniej granicy. Wydaje mi się, że nie będzie ono większe niż do tej pory, bo wywiad rosyjski zawsze był zainteresowany Polską. W tej chwili kiedy będziemy mieli wojska NATO z pewnością to się zwiększy. Nie demonizowałbym i myślę, że nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, a my jako mieszkańcy Warmii i Mazur będziemy mogli czuć się bezpieczni wiedząc, że amerykańskie wojska są koło nas.

Ze Zbigniewem Włodkowskim i Wojciechem Kossakowski rozmawiał Krzysztof Kaszubski

00:00 / 00:00

Od lewej: burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski z PSL i poseł PiS Wojciech Kossakowski. Fot. MZ

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, żołnierze, koszary, Orzysz, duda, nato, Zbigniew Włodkowski, powitanie, Wojciech Kossakowski, Amerykanie
Za miesiąc prezydent Andrzej Duda oficjalnie przywita żołnierzy NATO w Orzyszu

Prezydent Andrzej Duda 13 kwietnia weźmie udział w oficjalnej uroczystości przywitania żołnierzy NATO w Orzyszu. Informację taką podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego na swoich stronach internetowych. Na...

Zamknij
RadioOlsztynTV