Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Brak półek w pokojach, bałagan przed domkami. Sanepid ukarał organizatorów obozów

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Inspektorzy warmińsko-mazurskiego sanepidu ukarali mandatem organizatorów obozu zorganizowanego przez ZHR Bytom w powiecie iławskim. Obozowicze mieszkający pod namiotami nie mieli podestów i półek na ubrania. Plecaki oraz rzeczy osobiste kładli wprost na ziemi.

Z informacji udostępnionych przez warmińsko-mazurski sanepid wynika, że na obozie bytomskiego ZHR w powiecie iławskim wypoczywało 57 osób. Obozowicze mieszkali „pod namiotami w miejscu bez stałej infrastruktury komunalnej”.

Kontrolerzy sanepidu stwierdzili m.in. brak właściwych warunków do utrzymania higieny osobistej (np. brudne miski do mycia, brak pojemników na zużyte środki higieniczne, brak wieszaków na ubrania oraz półek na przybory toaletowe). Nie było też wystarczającej liczby półek i podestów w namiotach, więc torby, plecaki i odzież obozowicze kładli bezpośrednio na ziemi. Na  obozie brak też było wydzielonych miejsc do przechowywania menażek. Za te wszystkie uchybienia organizator dostał 200 zł mandatu. W raporcie z kontroli sanepid podkreślił, że po trzech dniach przeprowadzono kontrolę sprawdzającą i „potwierdzono usunięcie nieprawidłowości”.

Inspektorzy sanepidu mieli także zastrzeżenia do obozu żeglarskiego w ośrodku wypoczynkowym w powiecie giżyckim, zorganizowanym przez przedsiębiorcę z Redy. Wypoczywało tam 87 osób. Stwierdzono tam bałagan w pokojach i śmieci przed domkami, w których mieszkali uczestnicy obozu – uprzątnięto je jeszcze w trakcie kontroli. Zastrzeżenia wzbudził też brak dokumentacji zdrowotnej u części personelu i brak kart kwalifikacyjnych uczestników wypoczynku. Ten drugi fakt sanepid zgłosił kuratorium.Sanepid, przeprowadzając kontrole w 85 obozach, stwierdził nieprawidłowości jedynie w  tych dwóch miejscach.                                                                                                                                       
                                         
Kontrolerzy przedstawili raporty dotyczące także kuchni i stołówek. Na 21 skontrolowanych stołówek nieprawidłowości wykryto w pięciu. W restauracji, w której żywiono uczestników półkolonii w powiecie szczycieńskim stwierdzono m.in. przeterminowaną żywność i bałagan w kuchni – osoba odpowiedzialna za to dostała 400 zł mandatu.
                               
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypoczynek, mandat, nieprawidłowości
Co drugi turysta na zagranicznych wakacjach bez ubezpieczenia

Ponad 54 % turystów wyjeżdżających na wakacje za granicę nie posiada żadnego ubezpieczenia - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Europejską Kartę...

Zamknij
RadioOlsztynTV