Bliższe Spotkania – 09.12.2020
Nietypowe objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, systemy wsparcia osób dotkniętych COVID-19 oraz wpływ krótkiego dnia na bezpieczeństwo na drogach i nasze samopoczucie – to tematy, na które Krzysztof Kaszubski rozmawiał z gośćmi Bliższych Spotkań.
Gorączka, suchy kaszel, duszności, zmęczenie – to typowe objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, ale nie zawsze tak jest. O nietypowych objawach mówił dr Piotr Kocbach, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala w Ostródzie.
Koronawirus nie odpuszcza. Tysiące osób są poddane kwarantannie i izolacji. Wielu z nich potrzebuje pomocy. O systemie wsparcia osób dotkniętych COVID-19 mówił Marcin Jastrzębski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.
O pomocy osobom starszym, poddanym izolacji i kwarantannie mówiła także Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie. Elżbieta Skaskiewicz sama jest w izolacji.
Jesień, to pora roku, kiedy na drogach jeździ się nam dużo gorzej. Krótki dzień, pochmurne niebo, brak śniegu – to wszystko składa na słabą widoczność. Kierowcy uważają, że to najgorsza pora roku dla uczestników ruchu drogowego. Czy to prawda? Robert Lesiński zapytał o to Sławomira Kaławańca, doświadczonego taksówkarza, od 20 lat zasiadającego w Wojewódzkiej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Słońce dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Niestety mamy jesień i dzień jest coraz krótszy, a za oknem zimno i pochmurno. Taka pogoda nie zachęca do wyjścia z domu. Czy krótki dzień, brak słońca, przejmujący chłód może wpływać na nasze samopoczucie? Robert Lesiński zapytał o to psychologa Elżbietę Smolińską.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za D. Kucharzewska