Bliższe spotkania – 06.09.2019
Koło Gospodyń Wiejskich współcześnie oraz rok działalności Jadłodzielni w Ełku – na te tematy z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska i Małgorzata Sadowska.
Pierwsze powstały ponad 150 lat temu. W PRL-u były bardzo popularne, w latach 90. zaczęły upadać. Dziś przeżywają swój renesans – Koła Gospodyń Wiejskich.
O historii Kół Gospodyń Wiejskich – jak dzisiaj działają, czym się zajmują i jak założyć takie koło opowiadali Halina Zapadka, sołtys Rusi, członkini Koła Gospodyń Wiejskich „Baby Ruśkie” w Rusi i Wiesław Domian, prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy:
W Polsce co roku 9 mln ton produktów spożywczych ląduje na śmietniku. Aby zmniejszyć skalę marnotrawstwa Sejm uchwalił Ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Większość jej przepisów wejdzie w życie 18 września.
W społeczeństwie rośnie świadomość i powstaje wiele inicjatyw, które mają na celu zmniejszenie marnotrawstwa żywności. Od roku w Ełku działa Jadłodzielnia. Mieszkańcy miasta dzielą się nadmiarem żywności z potrzebującymi. O inicjatywie, jej początkach i planach na przyszłość opowiadała Emilia Borawska, inicjatorka Jadłodzielni.
Posłuchaj rozmowy:
D. Kucharzewska