Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Biblioteki w rozkwicie, choć nie za sprawą książek

Olsztyńskie Multicentrum ma najnowocześniejszy sprzęt nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Fot. I. Malewska

Coraz więcej odwiedzin w bibliotekach nie zawsze oznacza wzrost czytelnictwa. Prawdziwe oblężenie przeżywają te placówki, w których nie ma książek.

Jak mówią przedstawiciele zarówno wojewódzkiej, jak i miejskiej biblioteki publicznej w Olsztynie, cały czas widać wzrost liczy osób odwiedzających biblioteki. To zasługa dodatkowych usług, oferowanych przez te instytucje, a więc wystaw, zajęć dla dzieci i młodzieży, czy choćby możliwości skorzystania z Internetu lub szkoleń komputerowych.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

W Olsztynie dużą popularnością cieszy się np. Multicentrum – to filia biblioteki miejskiej, która jednak nie ma książek.

Ewa Winnicka – kierownik Multicentrum

Mamy za to urządzenia multimedialne, które np. pozwalają na tworzenie interaktywnego komiksu. Jedna grupa dzieci tworzy grafikę, druga podkłada muzykę, a w sali obok prowadzone są zajęcia fizyczne. Mamy też wyposażenie do eksperymentów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Książek, takich do wypożyczenia, nie mamy zaś wcale.

Biblioteka Wojewódzka w Olsztynie namawia inne placówki do stworzenia wspólnej cyfrowej wersji zbiorów. Fot. archiwum RO

Według bibliotekarzy, wszelkie działania przyciągające do ich placówek mogą, wbrew pozorom, także zachęcić do czytania książek.

Andrzej Marcinkiewicz – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie

Jeśli nasz klient przyjdzie raz na wystawę, następny raz skorzystać z Internetu, to w końcu za trzecim czy czwartym razem sięgnie po czasopismo czy wreszcie po książkę.

Bibliotekę wojewódzką i jej regionalne oddziały odwiedziło w ubiegłym roku ponad 400 tysięcy osób. Natomiast olsztyńska biblioteka miejska ma ponad 40 tysięcy stałych czytelników.

Biblioteka Planeta 11 w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski


(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biblioteka, komputer, biblioteki
Multimedialna edukacja dzieci w olsztyńskiej bibliotece

Olsztyńskie Multicentrum ma najnowocześniejszy sprzęt nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Multimedialna filia Miejskiej Biblioteki Publicznej na olsztyńskim Zatorzu wzbogaciła się między innymi o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV