Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Bezpieczny i odpowiedzialny sylwester. Policja apeluje ws. fajerwerków

Fot. Fotolia.pl

Za kilka godzin powitamy nowy rok i wiele osób będzie odpalało fajerwerki. Policjanci przypominają, że są to materiały niebezpieczne i trzeba z nich korzystać odpowiedzialnie.

Ważne jest, aby sztuczne ognie kupować tylko u sprawdzonych dostawców, a każdy wyrób powinien mieć instrukcję obsługi. Nie wolno ich sprzedawać nieletnim – przestrzega st. asp. Rafał Jackowski z KWP w Olsztynie.

Fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zawsze zgodnie z instrukcją. Dlatego policjanci, jak co roku, sprawdzają punkty handlowe, oferujące wyroby pirotechniczne, interweniują w sytuacjach naruszenia zakazu ich sprzedaży. Sprzedaż fajerwerków lub petard osobom niepełnoletnim jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

00:00 / 00:00

Nie wolno ich odpalać w zamkniętych pomieszczeniach, trzymać w ręce ani pochylać się nad nimi. Absolutnie nie mogą ich używać dzieci ani osoby nietrzeźwe. – Petardy kupujmy tylko u sprawdzonych sprzedawców – przypomina st. asp. Jackowski.

Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób, ale pamiętajmy, że nieostrożne używanie środków pirotechnicznych może wiązać się z poważnymi obrażeniami. Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia.

00:00 / 00:00

Zgodnie z prawem fajerwerki mogą być używane w miejscach publicznych tylko w te dwa dni w roku. W innych przypadkach trzeba mieć na to pozwolenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Policja przypomina zasady bezpieczeństwa.

Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, Nowy Rok, fajerwerki, petardy, apel, Sylwester, sztuczne ognie
Gdzie w regionie odbędą się miejskie sylwestry? Sprawdźcie sami

Sylwester pod chmurką. Jeszcze kilka lat temu niezwykle popularny w Polsce, także w Warmińsko-Mazurskiem, sposób witania Nowego Roku. Potem nastała pandemia koronawirusa, a teraz - z...

Zamknij
RadioOlsztynTV