Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezpieczniejsze drogi i szybsza kolej. Długa lista inwestycji w 2022 roku

Fot. P. Getka

Drogowcy i kolejarze z województwa warmińsko-mazurskiego zapowiadają plany robót na przyszły rok. W 2022 roku zakończą się wszystkie prace na S7 na odcinku Napierki-Płońsk.

Ponadto udostępnimy kierowcom dwa odcinki S61 Szczuczyn-Ełk i Ełk-Wysokie. Planujemy także oddać do ruchu obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego w ciągu drogi krajowej numer 15 i obwodnicę Smolajn w ciągu trasy numer 51

– powiedział Radiu Olsztyn Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

00:00 / 00:00

Oprócz tego prowadzone będą jeszcze prace na odcinku S5 między Ornowem a Wirwajdami i między Borkami Wielkimi a Mrągowem na trasie S16.

GDDKiA w przyszłym roku planuje również rozstrzygnąć przetargi na rozbudowę trasy krajowej numer 65 od granicy państwa do granicy z Podlasiem. W 2022 roku, w przygotowaniu, wciąż pozostaną takie inwestycje jak: modernizacja S16 na odcinku Mrągowo-Orzysz-Ełk, S5 Ostróda-Nowe Marzy, obwodnice Olsztyna, Dywit, Pisza i Szczytna.

fot. Przemysław Getka

Modernizacja i elektryfikacja kolei

W przyszłym roku rozpocznie się też modernizacja i elektryfikacja kolei na Mazurach – przypominają przedstawiciele spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Chodzi o linię z Ełku do Korsz.

W pierwszym etapie, roboty w 2022 roku, obejmą odcinek Ełk-Giżycko. Cała trasa zapewni w przyszłości szybsze i wygodniejsze podróże pociągiem z prędkością do 160 km/h. Skróci to czas podróży między Olsztynem a Ełkiem o około 50 minut

– powiedział Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK.

00:00 / 00:00

W 2022 roku przebudowywana będzie także stacja Olsztyn Główny. Wszystkie cztery perony będą poszerzone i podwyższone, będzie też nowe przejście podziemne ze schodami ruchomymi. Przewidziano także wejście na stację od strony Zatorza. Wartość prac, dofinansowanych przez Unię Europejską, to 400 milionów złotych.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, inwestycje, kolej
Bezpieczne święta na drogach. Największym problemem są nietrzeźwi kierowcy

Tegoroczne święta na drogach były bezpieczniejsze niż przed rokiem - ocenia warmińsko-mazurska policja. Od piątku do niedzieli doszło do pięciu wypadków, w których nikt nie zginął,...

Zamknij
RadioOlsztynTV