Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezpieczne grzybobranie. Co zrobić, gdy zgubisz się w lesie?

Jaskrawe kolory ubrania, prowiant i naładowany telefon – to rzeczy, o których powinniśmy pamiętać wybierając się na grzybobranie. Mogą one okazać się bardzo pomocne w sytuacji, gdy zgubimy się w lesie i będziemy czekać na pomoc.

Tylko w październiku na Warmii i Mazurach prowadzono cztery wielogodzinne akcje poszukiwawcze grzybiarzy. Jak mówiła na antenie Radia Olsztyn podinspektor Katarzyna Szewioła z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, która koordynuje akcje poszukiwawcze, osoby potrzebujące pomocy powinny niezwłocznie powiadomić o tym bliskich i służby ratownicze.

Gdy planujemy taką wycieczkę to telefony muszą by‪ć naładowane. Jeśli dojdzie do zagubienia w lesie to należy w krótki i jasny sposób przekazać telefonicznie, gdzie jesteśmy i jakie charakterystyczne miejsca nas otaczają. Pomóc w tym mogą ambony myśliwskie, które są numerowane czy oznaczenia dróg na duktach leśnych

– mówiła Katarzyna Szewioła.

Po zgłoszeniu zaginięcia grzybiarza, ogłaszany jest alarm dla lokalnej jednostki policji. Dodatkowo do poszukiwań włączają się leśnicy, strażacy i wojsko.

Zasady bezpiecznej wyprawy do lasu

– Na grzybobranie udajmy się za dnia, nie zaś późnym popołudniem ani pod wieczór. Jesienią coraz szybciej robi się ciemno, a do tego podczas zbierania grzybów łatwo stracić rachubę czasu. Poza tym temperatura powietrza w nocy jest o wiele niższa niż jeszcze kilka tygodni temu.

– Wybierając się do lasu, przygotujmy się na zmienną pogodę – weźmy ze sobą nieprzemakalne obuwie i odzież. Jeśli wybieramy się na dłużej, nie zapominajmy o czymś do jedzenia.

– Najlepiej do lasu wybrać się w towarzystwie zaufanej osoby i w czasie zbierania grzybów cały czas pozostawać z nią w kontakcie (zwłaszcza w zasięgu wzroku) . Jednak jeśli idziemy sami, powiedzmy o tym naszym bliskim i weźmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę.

– Podczas wędrówki po lesie zapamiętujmy elementy charakterystyczne – układ drzew, napotkane głazy czy mijane skrzyżowania leśnych dróg. Dzięki temu łatwiej wrócimy na drogę główną.

– Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się za daleko od zaparkowanego samochodu czy przystanku autobusowego.

– Zadbajmy o osoby starsze – jeśli wymagają pomocy medycznej, nie powinny samotnie wybierać się do lasu. Jeżeli natomiast spotkamy w lesie samotne osoby w podeszłym wieku, zainteresujmy się i w razie potrzeby wezwijmy pomoc.

– Jeśli zgubimy się w lesie, kierujmy się w jednym, wybranym kierunku. Dzięki temu prędzej czy później natrafimy na tzw. linię działową – to bezdrzewny pas lub leśna droga. Wzdłuż niej rozstawione są słupki z wypisanymi na nich numerami oddziałów. Gdy znajdziemy taki słupek, wystarczy zadzwonić pod numer ratunkowy 112, telefon podać numer słupka i poczekać na miejscu na pomoc.

– Pod numer ratunkowy 112 zadzwońmy także, jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich mógł zgubić się w lesie. Im szybciej rozpoczęte poszukiwania, tym większa szansa na szczęśliwe zakończenie!

– Zabierając na grzybobranie osoby niesamodzielne lub chore, miejmy je cały czas „na oku”. Dodatkowo wyposażmy je w telefon lub inne urządzenie z nadajnikiem GPS (koniecznie naładowane!) – w razie zagubienia służby odnajdą te osoby po sygnale.

Autor: I. Malewska
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w grzyby, seniorzy, grzybobranie
Pierwsza ogólnopolska CyberSeniorada. Seniorzy poznawali tajniki wirtualnego świata

Połączyli przyjemne z pożytecznym - w Stawigudzie rozegrano pierwszą ogólnopolską Cyber-Olimpiadę. Impreza skierowana jest do podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy - przede wszystkim seniorów. Organizatorzy chcą edukować...

Zamknij
RadioOlsztynTV