Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Bezpieczne Ferie: wypoczynek pod okiem lekarza rodzinnego i ratownika
W ferie o urazy wśród najmłodszych nietrudno. Jakie są najczęstsze przypadłości i jak sobie radzić w trudnej sytuacji? O tym rozmawiamy w kolejnej audycji z cyklu Bezpieczne Ferie z Radiem Olsztyn.
Uraz urazowi nierówny – mówią lekarze i ratownicy medyczni, ale przestrzegają również przed nadużywaniem opieki w szpitalnych oddziałach ratunkowych. A w ferie o urazy wśród najmłodszych nietrudno. Tylko jak rozpoznać skalę zagrożenia przy urazie głowy?
Jak mówi dr Bartosz Kotkowicz ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, alarmująca jest utrata przytomności, wymioty czy nieukojony płacz młodszego dziecka.
Często zdarzają się poparzenia – również wśród niemowląt. To efekt wylanej kawy czy herbaty przez rodzica – dodaje Katarzyna Kottik, ratownik medyczny. Wtedy pomaga chłodzenie pod bieżącą, zimną wodą, a także środki przeciwbólowe. Jeśli poparzona jest duża powierzchnia lub pojawiają się pęcherze, warto taki uraz skonsultować z lekarzem.
Redakcja: A. Niebojewska