Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Będzie nowy kierunek na olsztyńskim UWM-ie. Przemysł farmaceutyczny sposobem na rozwój regionu?
Rozwój medycyny, chemii i farmaceutyki na uczelniach wyższych kluczem do rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego. Do takich wniosków doszli między innymi uczestnicy spotkania z wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Rektorzy spotkali się z prof. Wojciechem Maksymowiczem w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
Jednym z pomysłów omawianych na spotkaniu była próba rozwoju przemysłu farmaceutycznego w województwie warmińsko-mazurskim. Ideą podzielił się prof. Wojciech Maksymowicz, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślając, że farmaceutyka błędnie kojarzona jest wyłącznie z aptekami. Mówił, że za tą dziedziną stoją fabryki, w których zatrudnia się zarówno klasowych naukowców, jak i zwykłych pracowników.
Poza tym inżynieria farmaceutyczna i chemia produkcyjna to najbardziej oblegane w Polsce kierunku. Farmaceutyka to tylko pojedyncze przedsiębiorstwa w województwie. Może powinno się to rozwijać? Może w tym kierunku powinniśmy szkolić?
– mówił minister Maksymowicz.
Pierwszym krokiem do rozwoju farmaceutyki jest powołanie kierunku chemia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Będzie można na nią aplikować już od przyszłego roku akademickiego
– przypomniał prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.
W jego ocenie następnie będzie można myśleć właśnie o farmacji medycznej, której kształcenie w połowie jest powiązane z chemią. Z kolei obecny na spotkaniu prof. Zbigniew Walczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, podkreślał, że bezrobocie wśród absolwentów ich uczelni jest niższe niż 2%.
Kształcenie jest dopasowane do potrzeb regionu
– mówił.
Na spotkaniu rektorów z ministrem omawiane były też techniczne założenia tzw. ustawy 2.0., czyli Konstytucji dla Nauki. Przypomnijmy, że zgodnie z jej założeniami, jesienią tego roku na wszystkich uczelniach wyższych odbędą się wybory nowych władz.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio