Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie bezpieczniej nad olsztyńskimi jeziorami. Miasto rozbuduje system ostrzeżeń pogodowych

Fot. A. Podbielska

Jeszcze przed wakacjami na Słonecznej Polanie nad jeziorem Ukiel oraz nad jeziorami Skanda i Kortowskim staną trzy nowe maszty sygnalizujące pulsującym światłem możliwość wystąpienia zagrożeń pogodowych – poinformował olsztyński urząd miasta.

Dotychczas w Olsztynie były dwa takie maszty – na dachu kapitanatu nad jeziorem Ukiel i na plaży w Gutkowie. Zgodnie z umową podpisaną przez ratusz, pierwszy z nich zostanie zmodernizowany, a drugi wymieniony na nowocześniejszy i zintegrowany z całym systemem powiadamiania pogodowego w mieście.

Do wakacji powstaną też trzy kolejne maszty w nowych lokalizacjach: przy Słonecznej Polanie nad Ukielem; nad jeziorem Skanda i na plaży w Kortowie.

Chcieliśmy tak zlokalizować te maszty, by były one jak najbardziej użyteczne dla mieszkańców i turystów korzystających ze sprzętów wodnych i wypoczywających nad wodą

– powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Na masztach zostaną zamontowane stacje przekazujące w czasie rzeczywistym informacje pogodowe. W przypadku prognozowanego załamania pogody, urządzenia na masztach będą wysyłać pulsujące, żółte światło widoczne w każdych warunkach. Sygnał 40 błysków na minutę będzie oznaczał komunikat „Uwaga! Spodziewane burze i wiatr”, bez wskazania dokładnego czasu i miejsca nadejścia zjawiska meteorologicznego. Natomiast bezpośrednie zagrożenie, czyli komunikat „Niebezpieczeństwo – występowanie burzy oraz silnego wiatru”, będzie sygnalizowane 90 błyskami na minutę.

System będzie uruchamiany przez dyżurnego Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa po odebraniu informacji z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o zbliżających się niekorzystnych warunkach pogodowych.

Wiadomość tekstowa SMS lub sygnał radiowy zostanie rozesłany do stacji na masztach, które zostaną automatycznie włączone. Taka wiadomość ma zawierać informacje o nadchodzącym niebezpieczeństwie, m.in. typ tego zjawiska i stopień zagrożenia. Cała procedura potrwa około minuty. Wyłączenie świateł nastąpi automatycznie po wygaśnięciu ważności komunikatu. Oprócz komunikatów świetlnych system będzie umożliwiał również przekazywanie komunikatów głosowych.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piotr Grzymowicz, sygnalizacja, jezioro Ukiel, maszty
Znamy projekt budżetu Olsztyna na 2019 rok. Deficyt wyniesie 78 milionów złotych

Projekt budżetu Olsztyna na 2019 rok przedstawił prezydent Piotr Grzymowicz. Wynika z niego, że deficyt co prawda się zmniejszył, ale i tak opiewa na 78 milionów...

Zamknij
RadioOlsztynTV