Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będą nowe mieszkania komunalne w Giżycku. Skorzystają osoby niepełnosprawne

Giżycko. Fot. Ł. Węglewski

Samorząd Giżycka podpisał umowę na zbudowanie bloku, w którym znajdzie się dwanaście mieszkań komunalnych oraz tzw. mieszkanie treningowe. Będą się w nim uczyć, pod okiem trenerów, samodzielnego mieszkania osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Budynek z nowymi mieszkaniami komunalnymi oraz mieszkaniem treningowym stanie przy ulicy Sikorskiego. Ma być gotowy w niespełna dwa lata. Koszt budowy to cztery i pół miliona złotych. Samorząd Giżycka otrzymał na tę inwestycję dofinansowanie w kwocie ponad jednego miliona złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zdecydowaliśmy się na mieszkanie treningowe po rozmowach z osobami, które na co dzień pracują z ludźmi niepełnosprawnymi umysłowo, niesamodzielnymi. Jest wielka potrzeba zajęcia się osobami, które są dorosłe i na skutek swojego stanu zdrowia przebywają całe życie pod opieką rodziców. Niestety, ci rodzice starzeją się, a ich niepełnosprawne dzieci muszą nauczyć się sobie radzić samodzielnie

– powiedział burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

W mieszkaniu treningowym osoby potrzebujące nauki samodzielności będą się uczyły gotowania, prania i innych domowych zajęć pod okiem trenerów. Ponieważ w budynku będzie winda, będą mogły z niego korzystać także osoby niepełnosprawne ruchowo.

Blok zbuduje miejscowa firma – giżycka Spółdzielnia Wielobranżowa „Niegocin”.

 

Źródło: PAP
Redakcja: P. Karpiszen/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko, niepełnosprawni, blok, mieszkania komunalne, Wojciech iwaszkiewicz, mieszkania treningowe
Będą pieniądze na ocieplenie budynków z wielkiej płyty

Program termomodernizacji budynków zostanie rozszerzony o budownictwo z wielkiej płyty - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządu. Jak dodał, znajdą się również środki...

Zamknij
RadioOlsztynTV