Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będą dodatkowe pieniądze dla szpitali. Jaka suma trafi do województwa warmińsko-mazurskiego?

Ministerstwo Zdrowia i NFZ liczą na to, że pójdą głównie na podwyżki dla personelu niemedycznego. W skali całego kraju w II półroczu do szpitali ma trafić dodatkowo ponad 700 milionów złotych.

Ile pieniędzy trafi do województwa warmińsko-mazurskiego? To jest jeszcze dokładnie wyliczane, ale ta kwota wyniesie około 25 milionów złotych.

Szpitale będą mogły wydać te środki na dowolne cele, ale Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia liczy na to, że wydadzą je na podwyżki i to podwyżki dla specyficznej grupy pracowników.

 Te pieniądze są naliczane jako wzrost wartości usługi. Ale jest to też realizacja postulatu, który był zgłaszany, że regulacje wynagrodzeń, które wynikały z ustawy od 1 lipca tego roku, były dedykowane nie wszystkim grupom zawodowym, które pracują w szpitalach, więc mamy nadzieję, że pozostałe grupy zawodowe też otrzymają regulacje płacowe. To przede wszystkim pracownicy administracyjni.

00:00 / 00:00

Dyrektorom szpitali trudno jest w tym momencie jednoznacznie potwierdzić, że dodatkowe pieniądze faktycznie wydadzą na pracowników administracji.

Bardzo się cieszę, że będą dodatkowe pieniądze, że będziemy mogli dać uczciwe stawki personelowi niemedycznemu, ale też pracownikom kontraktowym. Bo trzeba pamiętać, że ta ustawa o minimalnym wynagrodzeniu dotyczyła tylko pracowników na umowy o pracę, a w szpitalach jest też dużo pracowników na umowy cywilno-prawne

– zwraca uwagę Beata Kostrzewa, dyrektor Szpitala Powiatowego w Szczytnie.

00:00 / 00:00

Jeszcze na razie nie wiemy, o jakich pieniądzach mówimy. To dobra wiadomość, oczywiście, ale w chwili obecnej tylko za śmieci, szczególnie te medyczne, przy obecnych wzrostach płacimy 100 tysięcy złotych miesięcznie i też musimy wziąć na to pieniądze. Także myślę, że to nie tylko pójdzie na wzrost wynagrodzeń, ale na bieżące potrzeby. Prąd poszedł w górę, inne media też poszły w górę

– przyznaje Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu.

00:00 / 00:00

Wypłaty mają ruszyć w październiku z wyrównaniem od lipca.

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, zdrowie, szpital, służba zdrowia, NFZ, podwyżki, personel medyczny
Walka z ASF w województwie trwa. Jaka będzie kwota wsparcia hodowców świń?

Trudna sytuacja hodowców świń w regionie. Szczególnie dotyczy to rolników z okolic Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego. Przypomnijmy, w poniedziałek odnotowano 11 i 12 ognisko ASF...

Zamknij
RadioOlsztynTV