Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Walka z ASF w województwie trwa. Jaka będzie kwota wsparcia hodowców świń?

Trudna sytuacja hodowców świń w regionie. Szczególnie dotyczy to rolników z okolic Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego. Przypomnijmy, w poniedziałek odnotowano 11 i 12 ognisko ASF w województwie. Jeszcze we wrześniu rolnicy będą mogli wnioskować o kolejne wsparcie na bioasekurację.

Chodzi o zwrot części kosztów na przykład za remont pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, budowę niecek dezynfekcyjnych, ogrodzeń lub bram – powiedział Radiu Olsztyn Szymon Giżyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

To trzeba znormalizować. Metr bieżący ogrodzenia jest to koszt kwalifikowany 200 zł, bramy 1820 zł, furtki – 610 zł i to jest całość informacji, które są niezbędne, żeby zainteresować rolnika. Jednocześnie jest to zakres możliwej refundacji

– mówi Szymon Giżyński.

00:00 / 00:00

Jeden rolnik będzie mógł uzyskać maksymalnie 100 tys. zł wsparcia. Jak dotąd – w całej Polsce – z poprzednich naborów tego działania dofinansowano ponad 2200 inwestycji, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się ASF.

W miniony poniedziałek Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o 11 i 12 ognisku afrykańskiego pomoru świń w naszym regionie. Wirusa stwierdzono w gospodarstwach we wsiach Rodzone i Rakowice w gminie Lubawa. Jak narazie wydano 4 decyzje o przyznaniu odszkodowań za likwidację stada. Dwa powiatowe inspektoraty weterynarii mają do przekazania hodowcom łącznie 80 tys. zł. Jerzy Koronowski, Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przyznaje, że na odszkodowania dla rolników z pozostałych ognisk nie ma jeszcze pieniędzy, ale sprawa jest w toku, bo inspekcja weterynaryjna czeka na kolejną transzę z tzw. rezerwy celowej. Pieniędzy potrzeba jednak dużo. Jednemu hodowcy z regionu trzeba wypłacić 400 tys. zł odszkodowania.

Rolnicy mogą skorzystać z pomocy, którą proponuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To m.in. pieniądze na tzw. wyrównywanie strat. Hodowcy mogą liczyć na przynajmniej częściowe wyrównanie zaniżonych cen, które otrzymują w skupie.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, świnie, wnioski, hodowcy, ASF
Korzystniejsze przeliczenie tegorocznych emerytur. Kogo dotyczy i co trzeba zrobić?

ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach czerwcowe emerytury, które przyznano w tym roku. Prezydent podpisał ustawę, która rozwiązuje problem czerwcowych emerytur. Dzięki temu zastosowanie do...

Zamknij
RadioOlsztynTV