Aktualności, Poranne Pytania
Barbara Gawlicka: Do odkrycia została białoruska lista katyńska
Co najmniej 21 tysięcy Polaków, w tym ponad 10 tysięcy oficerów wojska i policji zabito w 1940 roku na mocy decyzji najwyższych władz Socjalistycznych Republik Radzieckich. Mowa o Zbrodni Katyńskiej.
Gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn była Barbara Gawlicka, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie, która przyznaje, że teraz najważniejsza jest walka o prawdę.
Rosjanie przyznali się do popełnionej zbrodni, po 50 latach, ale jest jeszcze tyle kart do odsłonięcia. Nasi historycy pracują nad tym, żeby ukazała się białoruska lista katyńska, która dotyczy zamordowanych Polaków, przetrzymywanych w więzieniach Ukrainy i Białorusi
– powiedziała Barbara Gawlicka.
Rodziny Katyńskie to rodziny, które o tragicznym losie swoich bliskich dowiedziały się wiosną 1943 roku. W lesie Kozie Góry, w miejscowości Katyń położonej kilkanaście kilometrów na zachód od Smoleńska, na terenie ośrodka wypoczynkowego NKWD odkryto zbiorowe mogiły Polaków — dzisiaj nazywamy je „dołami śmierci”. O tym fakcie świat dowiedział się 13 kwietnia 1943 z komunikatu niemieckiego.
Posłuchaj całej rozmowy. Rozmawiał Marek Lewiński.
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. "Ważne jest, by pamięć o nich przetrwała"
- „To symbol dziejów naszej ojczyzny”. Mieszkańcy Pasłęka uczcili rocznicę Zbrodni Katyńskiej
- Noworoczne spotkanie Rodziny Katyńskiej w cieniu wojny w Ukrainie
- Pamiętają o polskich oficerach zamordowanych przez sowietów. Stowarzyszenie Rodziny Katyńskiej podsumowało miniony rok