Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Badanie umiejętności uczniów. Jak wypadli polscy nastolatkowie?

Polskie nastolatki są w pierwszej piętnastce najnowszego badania PISA 2022. Wyniki Polaków są słabsze niż w ostatnio. PISA to największy program Międzynarodowej Oceny i Umiejętności Uczniów przeprowadzany wśród piętnastolatków na całym świecie.

W najnowszym badaniu dziedziną wiodącą była matematyka, a dodatkowo badane były rozumienie tekstu czytanego i rozumienie w naukach przyrodniczych. Najlepiej z zadaniami poradziła sobie młodzież z Azji – Singapuru, Chin i Tajwanu. Wśród krajów Unii Europejskiej lepsze od Polski były tylko Estonia i Szwajcaria.

Kierownik badania PISA w Polsce Krzysztof Bulkowski powiedział, że mimo gorszych wyników nasza młodzież wciąż plasuje się wysoko.

Wyniki są dobre. Jesteśmy cały czas w czołówce światowej. 15-16 miejsce wśród 81 krajów to bardzo wysoki wynik. Oczywiście zawsze może być lepiej i myślę, że na podstawie wyników tych badań będą podejmowane decyzje, które w przyszłości będą skutkowały tym, że w przyszłości kolejne roczniki piętnastolatków będą miały lepsze umiejętnościami

– dodał.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział, że przyczyną słabszych wyników może być pandemia i wielomiesięczne zdalne nauczanie.

Jest wyraźnie zauważalny spadek poziomu umiejętności uczniów. Okazuje się jednak, że bezpośredni kontakt z nauczycielami ma wpływ na stopień mobilizacji uczniów, na poziom ich wiedzy i umiejętności. To samo zjawisko jest także widoczne w Polsce

– dodał wiceszef resortu.

Badanie, z uwagi na pandemię koronawirusa, przeprowadzono z rocznym opóźnieniem. W kolejnym, w 2025 roku, wiodącą dyscypliną będzie rozumienie w naukach przyrodniczych.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Piep*zyć Mickiewicza”: Dawid Ogrodnik, czyli belfer z misją niemożliwą

12 stycznia do kin trafi film „Piep*zyć Mickiewicza”. Główną rolę – nauczyciela, który konfrontuje się z klasą szkolnych outsiderów – gra Dawid Ogrodnik. Jego bohater, polonista...

Zamknij
RadioOlsztynTV