Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Awaria mostu obrotowego w Giżycku

Most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. For. M. Zbrożek

Od poniedziałku zabytkowy most obrotowy w Giżycku nad Kanałem Łuczańskim nie będzie otwierany dla żeglarzy. Oznacza to, że jachty i statki nie będą mogły pod nim przepłynąć. Nie wiadomo, jak długo potrwa usunięcie awarii mostu.

Decyzja o bezterminowym zamknięciu mostu zapadła w poniedziałek. Zastępca dyrektora Zarządy Dróg Powiatowych w Giżycku Przemysław Jarmołowicz powiedział, że we wtorek rano odbędą się oględziny mostu i ocena sytuacji.

Sądzimy, że zepsuło się łożysko. Mamy nadzieję, że to słuszny trop i że uda się nam w miarę szybko naprawić most

– powiedział Jarmołowicz, ale dodał, że do czasu naprawienia most nie będzie otwierany. Oznacza to, że jachty, czy duże statki nie będą mogły popłynąć kanałem. W ocenie Jarmołowicza ruch na jeziorach jest jeszcze znikomy, stąd drogowcy mają nadzieję, że awaria nie przysporzy wielu kłopotów.

Po sezonie, jesienią, planowany jest duży, kompleksowy remont tego mostu. Wiąże się to z tym, że podczas ubiegłorocznego remontu kanału zostały uszkodzone przyczółki mostu obrotowego. Pieniądze na remont giżyccy drogowcy otrzymali z „Polskiego Ładu”, jest już wyłoniony wykonawca prac remontowych.

Liczący ponad 100 lat most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim ma 20 metrów długości i 8 metrów szerokości. Waży 100 ton i ręcznie obsługuje go jedna osoba. Ten most w sezonie przyciąga rzesze turystów, a jego pierwsze majowe otwarcie w symboliczny sposób otwiera sezon turystyczny na Mazurach.

Mimo, że w warmińsko-mazurskim jest kilka mostów obrotowych ten jest najbardziej znany i rozpoznawalny.

Przęsło mostu w Giżycku obraca się w bok o 90 stopni i ustawia się równolegle do nabrzeża. Otwarcie mostu wstrzymuje ruch kołowy i umożliwia przepływanie jednostek wodnych po kanale.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w Giżycko, awaria, most
Są nowe godziny otwarcia mostu na Kanale Łuczańskim

Most obrotowy na Kanale Łuczańskim w Giżycku będzie w tym sezonie turystyczne otwierany tylko trzy razy dziennie. Zabytkową konstrukcję, po ubiegłorocznej awarii, czeka remont. Otwarcie mostu...

Zamknij
RadioOlsztynTV