Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Artur Chojecki: Symbole narodowe są spoiwem naszej wspólnoty

Artur Chojecki. Fot. Ł. Sadlak

– Pomimo różnych poglądów, gromadzimy się pod tą samą flagą i śpiewamy ten sam hymn – powiedział  wojewoda warmińsko-mazurski.

Od 2004 roku 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wojewoda wyjaśniał w Porannych Pytaniach, jak będą wyglądały obchody w stolicy Warmii i Mazur.

W ubiegłym roku wprowadziliśmy zwyczaj, aby w sposób uroczysty podnieść flagę przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Od kilku lat obserwujemy taki zwyczaj w samorządach i uważam, że jest to bardzo dobre. Jest to także święto symboli narodowych. Zachęcam wszystkich mieszkańców zarówno z Olsztyna, jak i z innych miast aby włączyć się w tę uroczystość

-dodał Artur Chojecki.

Dziś również obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak zaznaczał wojewoda warmińsko-mazurski, naszą powinnością jest pamiętać o rodakach znajdujących się na obczyźnie:

W Urzędzie Wojewódzkim mamy bardzo dużo do czynienia z Polakami mieszkającymi poza granicami kraju, zwłaszcza na Litwie. Często kierujemy tam swoją pomoc oraz uczestniczymy w uroczystościach. Staramy się cały czas ubogacać polskość i docenić, jakie mamy szczęście mieszkając w Polsce.

W czasach PRL, po 1 maja czyli po Święcie Pracy zdejmowano biało-czerwone flagi, aby nie wisiały w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Dzieciństwo spędziłem w czasach PRL-u. Miałem w świadomości jednak, jak ważnym świętem jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Traktowaliśmy tę uroczystość w sposób odświętny. Nie uciekniemy od odniesień historycznych. Symbole narodowe, czyli flaga państwowa, hymn narodowy, godło Rzeczypospolitej jest spoiwem naszej wspólnoty. Pomimo różnych poglądów, gromadzimy się pod tą samą flagą, śpiewamy ten sam hymn. Święto Flagi, mimo iż nie jest świętem państwowym, to z każdym rokiem ma coraz bardziej uroczysty charakter. W obchodach uczestniczy m.in. prezydent RP, podkreślana jest waga symboli narodowych. To jest nasza powinność wobec kolejnych pokoleń i szacunek dla przeszłość

-podkreślał Artur Chojecki.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Arturem Chojeckim.

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, Święto Pracy, Dzień Flagi, Artur Chojecki, 2 maja
Za 5 lat pojedziemy ekspresową „16” z Olsztyna do Mrągowa

We wtorek minister infrastruktury zatwierdził Program Inwestycji dla odcinka Borki Wielkie - Mrągowo. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, powstaną trzy węzły...

Zamknij
RadioOlsztynTV