Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archeolodzy znaleźli w Kamieńcu obozowisko wojsk napoleońskich. Szczegółowe badania mają rozpocząć się w sierpniu

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego „Galea” z Susza odnaleźli w Kamieńcu ślady obozowiska wojsk napoleońskich z 1807 roku.

Znajduje się ono w pobliżu ruin pałacu, który przez dwa miesiące był kwaterą Napoleona. Pasjonaci historii od wielu lat chcieli odszukać ślady obozowiska. Wytypowali obszar poszukiwań i uzyskali pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. W zeszłym roku odkryli tam prawie 200 artefaktów m.in. guziki, kulę armatnią i ołowiane pociski. Przekazali je do Muzeum w Ostródzie, a miejsce odkrycia zostało objęte ochroną konserwatorską.

W sierpniu rozpoczną się tam badania archeologiczne, które mają być kontynuowane przez pięć lat. Będzie to wspólne przedsięwzięcie stowarzyszenia „Galea” i ostródzkiego muzeum. Nazwa projektu „Finckenstein 1807” nawiązuje do roku pobytu Napoleona i dawnej nazwy Kamieńca, który należał do pruskiego arystokratycznego rodu von Finckensteinów.

 

Źródło: PAP
Redakcja: K. Kantor/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeolodzy, archeologia, wojska napoleońskie, obozowisko
Poszukiwacze skarbów z Danii, Norwegii i Litwy przyjechali pod Grunwald. Czego szukają?

Z udziałem kilkudziesięciu detektorystów z kilku krajów dziś rozpoczynają się badania archeologiczne. Przez tydzień będą prowadzić poszukiwania mające pomóc w wyjaśnieniu tajemnic bitwy z 1410 roku....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV