Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archeolodzy szukają cmentarzyska Wikingów. Prace koło Elbląga poprzedziły badania georadarem

Rozpoczęły się wykopaliska archeologiczne w Janowie pod Elblągiem. Archeolodzy będą starali się odnaleźć m.in. cmentarzysko Wikingów.

Początek prac już za nimi. Polegał m.in. na wytyczeniu wykopu, organizacji bazy i zdjęciu pierwszej warstwy darni. Prace prowadzone są przy pałacu w Janowie. Pod koniec XIX wieku w tym miejscu podczas prac niwelacyjnych odkryto pochówki szkieletowe. Przypuszczalnie są one związane z wczesnośredniowieczną osadą wikińską Truso.

Każdego dnia na miejscu prowadzonych wykopalisk będzie pracowało ponad 10 osób. Badania w Janowie, związane z osadą Truso, prowadzone są przez archeologa Marka Jagodzińskiego od 40 lat.

Wykopaliska archeologiczne poprzedzone były badaniami georadarowymi. Pokazały one m.in. obecność budynku na tym terenie charakterystycznego dla zabudowy Słowian zachodnich.
Autor: A.Puzdrowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, archeolog, badania, poszukiwania, badania archeologiczne, Janów
Nauczyciele nie zostaną przebadani na koronawirusa. Elbląg nie ma na to pieniędzy

Nie będzie bezpłatnych testów na obecność koronawirusa wśród elbląskich nauczycieli. Powodem jest brak pieniędzy na ten cel w miejskiej kasie. Jest to bardzo kosztowna procedura. Wykonanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV