Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Apel kuratora oświaty i burmistrza. „Młodzież ma odróżniać manifestowanie od anarchii”

Fot. Przemysław Getka

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki wydał apel skierowany do dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Poprosił w nim o „otoczenie młodych szczególną troską”. Doprecyzował, że chodzi mu o to, by „uczniowie rozróżniali wolność oraz demokratyczne prawo do manifestowania swoich poglądów od anarchii”.

Apel warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty został opublikowany na stronie internetowej kuratorium. Kurator Krzysztof Marek Nowacki wyjaśnił, że przyczyną jego odezwu są manifestacje związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego tygodnia, do których dochodzi „pomimo zakazów zgromadzeń ze względów epidemicznych”.

Niestety, bardzo często tym manifestacjom towarzyszą agresywne zachowania, używanie słów nieprzyzwoitych, umieszczanie wulgarnych napisów, rysunków, ale także stosowanie przemocy fizycznej

– napisał kurator Krzysztof Marek Nowacki.

W dalszej części apelu podkreślił, że „na skalę dotychczas niespotykaną jesteśmy świadkami aktów profanacji symboli narodowych i religijnych, wtargnięć do kościołów, a nawet zakłóceń sprawowanych obrzędów Mszy Świętych”.

W apelu skierowanym do dyrektorów, nauczycieli i rodziców kurator oświaty napisał, że świadkami zajść, „a także często uczestnikami” są uczniowie.

W związku z powyższym zwracam się do Państwa Dyrektorów, Nauczycieli i Rodziców z apelem o otoczenie młodych ludzi szczególną troską. Szkoła zawsze wychowywała i wychowuje kolejne pokolenia w duchu prawdziwej tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka oraz poszanowania prawa. Ważne jest, aby uczniowie rozróżniali wolność oraz demokratyczne prawo do manifestowania swoich poglądów od anarchii. W poczuciu odpowiedzialności za młode pokolenie, nie wolno nam wychowawcom stać obojętnie w obliczu aktów przemocy i profanacji dokonywanych z udziałem młodzieży

– napisał w odezwie Nowacki.

W podobnym tonie odezwę w mediach społecznościowych zamieścił burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski, który podpisując się jako „burmistrz i nauczyciel” zaapelował do rodziców „o podjęcie działań mających na celu zapobieżenie uczestnictwu dzieci i młodzieży w (…) marszach protestacyjnych”. Kowalski napisał, że nawet noszenie maseczki nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed zakażeniem się koronawirusem.

Warto podkreślić, że skandowanie haseł powoduje, że powietrze jest wydychane z dużą siłą, i ryzyko zakażenia jest większe niż w przypadku zwykłego przemieszczania się. Nie zapominajmy, że młodzi demonstranci mogą zakazić rodziców i dziadków, powodując zagrożenie ich zdrowia i życia

– napisał Kowalski i dodał, że tzw. marsze kobiet „z punktu widzenia prawa są nielegalne”.

W woj. warmińsko-mazurskim manifestacje odbywają się w Olsztynie, Dobrym Mieście, Bartoszycach, Mrągowie, Giżycku, Węgorzewie. Każdego dnia marsze gromadzą coraz większą liczbę protestujących. W Olsztynie na jednym z kościołów umieszczono wulgarny napis, w niedzielę pod katedrą w Olsztynie doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy protestującymi kobietami, a radnym wojewódzkim PiS.

Oficer prasowy policji w Olsztynie Andrzej Jurkun powiedział, że policjanci w niedzielę wylegitymowali też 39-letnią kobietę, która chciała zakłócić nabożeństwo, ale po rozmowie z policjantami wyszła z kościoła.

Protest na ulicach Olsztyna. Fot. P. Getka

Protest na ulicach Olsztyna. Fot. P. Getka

 

Źródło: PAP
Autorka: J. Kiewisz-Wojciechowska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzież, Olsztyn, protest
Olsztyn testuje futurystyczny autobus elektryczny. Na jednym ładowaniu może przejechać 150 kilometrów

Na ulice Olsztyna wyjedzie elektryczny 12-metrowy niskopodłogowy autobus miejski. Trwają testy, by mógł wozić pasażerów. E-pojazd komunikacji miejskiej jest wyposażony w baterie o łącznej mocy 243...

Zamknij
RadioOlsztynTV