Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Anna Fotyga: Rosja i organizacje islamistyczne prowadzą wrogą propagadę na terenie UE

Anna Fotyga – była minister spraw zagranicznych, europoseł Prawa i Sprawiedliwości

Komisja ds. zagranicznych Parlamentu Europejskiego przyjęła raport goszczącej w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anny Fotygi. Dokument dotyczy oddziaływania stron trzecich na opinię publiczną w państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także na unijne instytucje i scenę polityczną.

Jak podkreślała w Porannych Pytaniach była minister spraw zagranicznych, w raporcie widoczny jest podział na dwie części. Federację Rosyjską uznano za gracza stosującego agresywną propagandę. Jest to szczególnie widoczne w okresie poprzedzającym agresję wobec Ukrainy, w czasie aneksji Krymu i podczas walk prowadzonych na wschodzie Ukrainy. Zdaniem Anny Fotygi z równą siłą, ale w nieco inny sposób, określany jest inny gracz, którym są organizacje islamistyczne prowadzące wrogą propagandę zarówno na terytorium Unii Europejskiej jak i w unijnym sąsiedztwie. Propaganda ta odbywa się na bardzo wielu poziomach.

– Obawa przed radykalizacją młodzieży i ochroną terytoriów przed niepożądanymi atakami oraz chęć zachowania wartości świata zachodniego stała się już powszechna – podsumowała była minister spraw zagranicznych.

To jeden z najmocniejszych raportów w historii Unii Europejskiej. Anna Fotyga dostrzegła w nim przebudzenie elit w państwach członkowskich i unijnych instytucjach. Jej zdaniem czujność ta dotyczy obydwu kierunków.

– Chciałabym, aby w unijnych instytucjach, takich jak europejska służba działań zewnętrznych powstały komórki uświadamiające zarówno politykom, jak i mediom ogromną skalę wpływów. Mimo, że chcielibyśmy dobrych relacji z Federacją Rosyjską to musimy pozostawać realistami i znać narzędzia, którymi posługuje się druga strona – podsumowała Anna Fotyga.

W komisji spraw zagranicznych UE raport uzyskał wyraźną przewagę głosów „za”. Była minister spraw zagranicznych zwraca w nim uwagę, że Rosja finansuje część partii radykalnych w krajach Unii Europejskiej chcąc wpłynąć w ten sposób na ich politykę. Ze zidentyfikowaniem wpływów Rosji pewien kłopot mają – zdaniem gościa Polskiego Radia Olsztyn – zarówno skrajnie lewicowe jak i skrajnie prawicowe partie. – Dzięki mediom amerykańskim i brytyjskim o powiązaniach finansowych, gdzie wskazywane są konkretne nazwiska i wpływy, wiemy dziś znacznie więcej – dodała Anna Fotyga.

W Porannych Pytaniach europosłanka PiS mówiła także o przetargu na francuskie karakale. Anna Fotyga od bardzo dawna śledziła przebieg przetargu i miała w tej sprawie wiele wątpliwości. Jej zdaniem, sprawa jest poważna. Nie chciała jej jednak komentować, bo trwa postępowanie w tej sprawie a aktualna wiedza europosłanki na ten temat jest niepełna.

W Polskim Radiu Olsztyn Anna Fotyga podkreślała też, że umowa CETA o handlu z Kanadą musi być dokładnie sprawdzona i gwarantować bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy Polski. Jak mówiła, jest zwolenniczką wolnego handlu i otwierania się w relacjach handlowych. – Musimy stosować jednakowe standardy dla wszystkich, także dla Kanady czy Chin – dodała.

Do Olsztyna Anna Fotyga przyjechała, aby uczcić pamięć byłego szefa BBN zmarłego z katastrofie smoleńskiej Aleksandra Szczygłę.

– Obydwoje zaczynaliśmy swoją karierę w Solidarności w Gdańsku i korzenie naszej znajomości sięgają dawnych czasów. Potem w Olsztynie mieliśmy wspólne biura parlamentarne. Przez długie lata współpracowaliśmy ze sobą, gdy on był w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a ja w rządzie, a potem obydwoje byliśmy w rządzie. Aleksander Szczygło był mi bardzo bliski – dodała na zakończenie rozmowy.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Anna Fotygą

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Prawo i Sprawiedliwość, Anna Fotyga
Leonard Krasulski: budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną to realizacja tematu mojego życia

- Poza działalnością w Sejmie, jestem założycielem Porozumienia Centrum oraz Prawa i Sprawiedliwości. Poprzez te organy działaliśmy już na rzecz Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Pomysł...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV