Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leonard Krasulski: budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną to realizacja tematu mojego życia

Leonard Krasulski. Fot. archiwum RO

– Poza działalnością w Sejmie, jestem założycielem Porozumienia Centrum oraz Prawa i Sprawiedliwości. Poprzez te organy działaliśmy już na rzecz Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Pomysł nabrał barw w 2006 roku, gdy premierem został Jarosław Kaczyński – powiedział w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Leonard Krasulski – poseł Prawa i Sprawiedliwości z Elbląga.

Poseł PiS przypomniał, że podjęta w 2006 roku decyzja o przekopie Mierzei Wiślanej generowała dużo mniejsze koszty niż dziś. Gdyby wówczas zrealizowano inwestycję, to jest koszt wyniósłby około 400-430 milionów złotych. Dziś jest to koszt prawie 1 miliarda złotych, który najprawdopodobniej może się jeszcze powiększyć.

Widzę jakie korzyści przyniesie przekop Mierzei Wiślanej dla całego regionu. Jesteśmy wschodnią granicą Unii Europejskiej, ale nie mamy odpowiedniego zabezpieczenia granicy wodnej. Kiedyś korzystaliśmy tylko z Cieśniny Pilawskiej, dzisiaj będziemy się niedługo cieszyć z naszego dojścia do Bałtyku.

Leonard Krasulski zauważył, że jest to ważna decyzja w kontekście rozwoju regionu, nie tylko pod względem gospodarczym czy turystycznym, ale przede wszystkim z uwagi, że powstanie czwarty w Rzeczpospolitej port. – To będzie żywy, tętniący życiem port, dający przychód gospodarce, który będzie jednocześnie zapleczem portów w Gdańsku i Gdyni.

Elbląski poseł zasiada w poselskich ławach czwartą kadencję. Był zarówno w obozie rządzącym, jak i opozycji. – Reprezentowaliśmy opozycję dynamiczną, mieliśmy coś do przekazania. Niestety nie brano naszego zdania pod uwagę. Poseł opozycyjny nie ma siły przebicia i mocy sprawczej, żeby coś zrobić. Rząd PO-PSL nie był otwarty na opozycję.

Leonard Krasulski jest m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Gospodarki oraz wiceprzewodniczącym Łączności z Polakami za Granicą, której głównym zadaniem jest pomoc rodakom na wschodzie. – Chcemy wyciągnąć z tych zapadłych mieścin w Rosji naszych „krewniaków” na studia.

Do wysłuchania rozmowy z Leonardem Krasulskim zaprasza Krzysztof Kaszubski

00:00 / 00:00

(łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PiS, kanał, Prawo i Sprawiedliwość, przekop, Mierzeja Wiślana
Rząd opracowuje specustawę ws. budowy kanału przez Mierzeję

Rząd przygotowuje specjalną ustawę dotyczącą wszystkiego co wiąże się z przekopem Mierzei Wiślanej i kanałem żeglugowym łączącym Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Bardziej elastyczne przepisy mają...

Zamknij
RadioOlsztynTV