Andy Warhol. Co znaczą chrześcijańskie akcenty w twórczości ikony pop-artu?
Czy Andy Warhol nawrócił się na katolicyzm? Co znaczą religijne akcenty w twórczości ikony popartu? Czy mamy do czynienia tylko z bluźnierstwem i hedonizmem?
Nie ulega wątpliwości, że filmy Warhola „Blow Job”, „Normal Love”, „Mario Banana „, czy „Beauty#2” Warhola to pornografizacja kultury w popkulturę i antykulturę. Nagrywana pod wpływem narkotyków i alkoholu w „Beauty vol. 2” Edie Sedgwick padła ofiarą jego 18 filmów jako It Girl.
Warhol schrzanił życie wielu młodym ludziom. To on zapoznał mnie z twardymi narkotykami
– powiedziała.
Sedgwick zmarła w 1971 roku z powodu zatrucia barbituranami w połączeniu z przedawkowaniem alkoholu. Twórczość Warhola wypełniona była hedonizmem, a traktowanie ludzi było często zaborcze i wyzyskujące. Widywano go jednak w kościele podczas mszy, jednak w nich nie uczestniczył.
Nie każde odniesienie do religii musi wiązać się z jej wyznawaniem, a gorliwość wbrew pozorom może takiej afirmacji towarzyszyć zupełnie inna. Katolicyzm wydaje się być u Warhola nostalgicznym i kulturowym, a nie wyznaniowym odniesieniem.
Posłuchaj audycji Grzegorza Kasjaniuka i Łukasza Adamskiego
W programie Okno na kulturę Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk rozmawiają o filmach, serialach, muzyce, popkulturze i literaturze.
Redakcja: G. Kasjaniuk