Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Andrzej Maciejewski o najnowszym sondażu przed Eurowyborami: Ile zestawień, tyle wyników

Andrzej Maciejewski. Fot. P. Getka

Ugrupowanie Kukiz’15 podpisało polityczny sojusz z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd. Mówił o tym na antenie Radia Olsztyn poseł ruchu Andrzej Maciejewski, który kandyduje do Europarlamentu z okręgów warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

W Porannych pytaniach Andrzej Maciejewski przekonywał, że ugrupowanie Kukiz’15 zawiązało porozumienie z kilkoma europejskimi ruchami politycznymi:

Obok ruchu Żywy Mur z Chorwacji, mamy także sojuszników w Estonii, Finlandii i Grecji. To są ugrupowania, które powstały na gruncie sprzeciwu tego, co u nas jest PO-PiSem, pewnego rodzaju kastowości. Skupia nas walka z systemem i korupcją.

Kukiz’15 chciałoby stworzyć w Europarlamencie zupełnie nową frakcję polityczną. Jak dotąd polityczne sojusze ugrupowanie zawiązało z sześcioma innymi. Do stworzenia takiej frakcji potrzeba koalicji siedmiu podmiotów.

Andrzej Maciejewski odniósł się również do najnowszego sondażu przed wyborami do Europarlamentu, który przeprowadził Instytut Badań Spraw Publicznych. Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie nieco ponad 40 procent wyborców, a Koalicja Europejska na ponad 37,5 procent. Do Europarlamentu dostałyby się jeszcze: Wiosna Roberta Biedronia i Konfederacja Korwin-Mikkego, Brauna, Liroya i Narodowców. Pod progiem wyborczym znalazło się m.in. ugrupowanie Kukiz’15.

Ile sondaży, tyle wyników. Ja już widziałem zestawienia, gdzie mieliśmy 10 procent, inne mówiły o poparciu np. ośmioprocentowym. Szczerze mówiąc, jestem już zmęczony tymi sondażami. Ich wiarygodność przestaje już mnie interesować.

Andrzej Maciejewski jest liderem listy Kukiz’15. „Jedynką” Prawa i Sprawiedliwości z okręgów warmińsko-mazurskiego i podlaskiego jest Karol Karski, Koalicji Europejskiej Tomasz Frankowski, Wiosny Monika Falej, Lewicy Razem Bartosz Grucela, a konfederatów Robert Winnicki.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Andrzejem Maciejewskim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Andrzej Maciejewski, eurowybory
Wybory do Europarlamentu i strajk nauczycieli. Posłuchaj audycji Jeden na jednego

Jeden na jednego – czyli słowne starcie przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. W studiu Radia Olsztyn gościli: Andrzej Maciejewski – Kukiz 15, Dariusz Rudnik –...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV