Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Aktywność po sześćdziesiątce, czyli emerytem być

Na Warmii i Mazurach działa około 40 Uniwersytetów i Akademii Trzeciego Wieku.

Pierwszym gościem była Eugenia Barcz, wiceszefowa Warmińsko – Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie.

I. Malewska: Czy seniorem stajemy się wtedy, kiedy kończymy sześćdziesiąt lat?

Eugenia Barcz: Trudno określić wiek seniora. Może nim być nawet dwudziestolatek, który nie jest aktywny. Seniorem może być także osoba, który ma 60 – 70 lat. Granica wiekowa jest nieokreślona. Aktywnym trzeba być w każdym momencie.

I. Malewska: Czym dokładnie są Uniwersytety Trzeciego Wieku?

Eugenia Barcz: To jest sposób na życie, wyjście poza dom. Spotkania odbywają się cykliczne. Słuchaczom proponujemy różną formę działania poprzez naukę – dwa razy w tygodniu odbywają się wykłady. Spotykamy się z ciekawymi ludźmi oraz organizujemy krajowe i zagraniczne wycieczki krajoznawcze. Oprócz tego proponujemy gimnastykę i baseny.

I. Malewska: Organizujecie także liczne warsztaty plastyczne. Często okazuje się, że osoby, które nigdy nie malowały oraz nie rzeźbiły, odkrywają w sobie talent.

Eugenia Barcz: Zgadza się. Okazuje się, że ludzie, którzy pracowali w różnych zawodach w pewnym momencie odkrywają talent malarski. Ludzie realizują się w dziedzinach, które chcieli kiedyś uprawiać.

Posłuchaj rozmowy z Eugenią Barcz.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Według statystyk Polacy żyją coraz dłużej – kobiety średnio 82 lata, a mężczyźni 74 lata.

Kolejnym gościem Izabeli Malewskiej był Stanisław Brzozowski, rzecznik Osób Starszych Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

I. Malewska: Czy dużo jest spraw, z którymi seniorzy nie radzą sobie ze względu na wiek?

S. Brzozowski: Jest dużo. One wynikają głównie z wieku, ale również ze skomplikowania spraw, z którymi wszyscy mamy do czynienia. To nie jest tylko przypadłość seniorów, że z niektórymi sprawami urzędowymi czy medycznymi sobie nie radzimy. Jeżeli ma się jednak ponad osiemdziesiąt lat, to trudniej załatwić pewne sprawy.

I. Malewska: Gdzie osoby starsze w razie jakichkolwiek problemów mogą szukać podpowiedzi i wsparcia, na przykład prawnego?

S. Brzozowski: Każdy samorząd dysponuje możliwościami pomocy prawnej dla wszystkich, również dla seniorów. We wszystkich miastach naszego województwa działają Uniwersytety Trzeciego Wieku, w których jest mnóstwo specjalistów na przykład od języka angielskiego oraz prawników i lekarzy. Jednak najlepszym wyjściem jest poproszenie o pomoc kogoś z rodziny lub przyjaciół.

Posłuchaj rozmowy ze Stanisławem Brzozowskim.

O aktywizacji osób starszych opowiadał Bartłomiej Głuszak prezes Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Posłuchaj rozmowy z Bartłomiejem Głuszakiem.

Kolejnymi gośćmi były Joanna Kozłowska i Wioletta Reszka z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, które odpowiadały na pytanie o rządowe programy  dla seniorów.

Posłuchaj rozmowy z Joanną Kozłowską i Wiolettą Reszką.

 

Redakcja: D. Kucharzewska/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senior, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Eugenia Barcz, Stanisław Brzozo, Bartłomiej Głuszak, Joanna Kozłowska
Pensjonariusze wrócili do Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie

Placówkę, którą wcześniej prowadziło stowarzyszenie  byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka, przejęła gmina. Kilkumiesięczna przerwa w działalności była spowodowana koniecznością wyposażenia ośrodka, ponieważ  stowarzyszenie Helper wywiozło z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV