Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Akcja „Znicz 2019” na Warmii i Mazurach. Policja apeluje o ostrożność i przypomina o noszeniu odblasków

Trwa policyjna akcja Znicz. Fot. BSC

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedza groby najbliższych. Ruch drogowy jest coraz większy, szczególnie w pobliżu cmentarzy oraz dróg dojazdowych do nekropolii. Policja apeluje do kierowców i pieszych o szczególną ostrożność.

31 października rozpoczęła się trzydniowa policyjna akcja „Znicz 2019” Policjanci sprawdzają stan techniczny aut, sposób przewożenia dzieci oraz prędkość na drodze i trzeźwość kierujących. Policja apeluje też do odwiedzających groby, by nosili elementy odblaskowe. Jak podkreśla komisarz Krzysztof Wasyńczuk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie apel ten dotyczy nie tylko pieszych.

00:00 / 00:00

Apelujemy także o to, by zwalniać tam, gdzie jest wzmożony ruch, a pieszym przypominamy o tym, że na drodze warto być dobrze widocznym – mówi naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie mł. insp. Mariusz Tański.

00:00 / 00:00

Policja zachęca pieszych, by elementy odblaskowe nosili także w terenie zabudowanym. Przy szybko zapadającym zmroku, słabiej oświetlone miejskie ulice ze ścieżkami spacerowymi czy przejścia dla pieszych także mogą stanowić zagrożenie.

– Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie – dodaje komisarz Krzysztof Wasyńczuk, przypominając również o obowiązku zapięcia pasów bezpieczeństwa.

Dodajmy, że za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa odpowiada osoba, która tego obowiązku nie dopełniła. Karą za prowadzenie samochodu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa jest obecnie 100 zł mandatu i 2 punkty karne. Kierowca jest zobowiązany upewnić się czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeżeli tego nie zrobi, naraża się na kolejne 100 zł mandatu i 4 punkty karne.

Policja zwraca także uwagę na pijanych kierowców, którzy są plagą na polskich dróg. Więcej tego typu wykroczeń notuje się w czasie długich weekendów – również Wszystkich Świętych.

Pijany kierowca może trafić do więzienia na nawet dwa lata. Może stracić też prawo jazdy na trzy lata i zapłacić wysoką grzywnę.

Na Warmii, Mazurach i Powiślu blisko 2600 funkcjonariuszy – głównie policjantów, ale wspieranych m.in. przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej, straż miejskich i gminnych oraz Straży Granicznej, będzie dbało o bezpieczeństwo podczas najbliższych dni.

 

Autor: B. Gajlewska/A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cmentarz, odblaski, akcja Znicz, 1 listopada, Krzysztof Wasyńczuk
Odwiedzają cmentarze polskich żołnierzy we Włoszech. Dla młodzieży to żywa lekcja historii

Bolonia, Monte Cassino i Loreto. Trzy z czterech cmentarzy polskich żołnierzy we Włoszech są na trasie młodzieży, podróżującej szlakiem wielkich Polaków i walk 2. Korpusu generała...

Zamknij
RadioOlsztynTV