Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Akademia Policji zamiast WSPol. „To podniesienie na zupełnie nowy poziom rozwoju”

Fot. A. Piedziewicz

Zaczyna się proces przekształcania Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w Akademię Policji. Na najbliższym posiedzeniu rządu rozpatrywana będzie ustawa o zmianie nazw uczelni MSWiA. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie jest najważniejszą tego typu uczelnią w Polsce.

Uczelnia w Szczytnie stanie się Akademią Policji – zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. Dodał, że liczy na to, że stanie się tak od nowego roku akademickiego

Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku, w następstwie przyjętej – najpierw przez rząd, a potem Sejm ustawy – Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie zostanie przekształcona w Akademię Policji w Szczytnie. Nazwa Akademia to kategoria zarezerwowana dla uczelni akademickich. Tak więc nie jest to wyłącznie zmiana samej nazwy, ale to jest w uznaniu dorobku i znaczenia tej uczelni podniesienie jej na zupełnie nowy poziom rozwoju.

00:00 / 00:00

Wiceminister spraw wewnêtrznych i administracji Błażej Poboży. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Wiceminister Błażej Poboży sądzi, że proces legislacyjny uda się przeprowadzić szybko i jak przekonuje, uczelnia zyska nowe możliwości.

Umożliwi samodzielne tworzenie nowych kierunków studiów, w związku z czym daje szkole swobodę w kształtowaniu oferty dydaktycznej. Jednocześnie status Akademii czyni z niej jeszcze bardziej pożądanego partnera w relacjach międzynarodowych. Już teraz uczelnia ma podpisanych 15 porozumień z innymi uczelniami z całego świata, a w konsekwencji będzie można aplikować w większej liczbie programów, konkursów i grantów.

00:00 / 00:00

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Błażejem Pobożym

Komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Komendant główny policji inspektor generalny Jarosław Szymczyk przypomniał, że szczycieńska uczelnia to jedyna taka szkoła w Polsce.

Policyjne szkolnictwo to bardzo ważny element największej polskiej formacji mundurowej, dbającej o bezpieczeństwo wewnętrzne. Nie ma innej drogi, innej możliwości, aby zostać oficerem polskiej policji niż przejście przez proces edukacyjny w Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Nie ma też innej możliwości, aby obejmować najwyższe funkcje kierownicze w polskiej policji, jeśli nie ukończy się Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i nie zostanie się oficerem polskiej policji.

00:00 / 00:00

Komendant Szymczyk wskazał, że w policji jest 30 tysięcy etatów i zaledwie 13 tysięcy oficerów.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i profesjonalizmowi kadry dydaktycznej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie mamy niezwykle wartościowych ludzi na stanowiskach kierowniczych

– zaznaczył Jarosław Szymczyk.

Komendant-rektor WSPol nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska. Fot. T. Waszczuk

Komendant-rektor WSPol nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska podkreśliła, że uczelnia buduje markę od ponad 32 lat i cały czas wprowadza nowe kierunki.

Początkowo kształcone były tu kadry policji, ale w miarę upływu lat rozszerzano na kadry cywilne. To współpraca międzynarodowa, uprawnienia do nadawania tytułu doktora i doktora habilitowanego, wysokie noty w czasopismach punktowanych i możliwość rozwoju i uruchamiania nowych kierunków (…) Zaczęliśmy drogie studia podyplomowe dedykowane ważnemu obecnie obszarowi cyber, a od przyszłego roku akademickiego studia pierwszego stopnia. Szykujemy cały system szkolenia dlatego tego szczególnie ważnego pionu policji.

00:00 / 00:00

Wiceminister Blażej Poboży, komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i komendant-rektor WSPol nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska. Fot. T. Waszczuk

Projekt ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez MSWiA zakłada zmianę nazw obecnej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Po zmianie zapisów pierwsza z uczelni zmieni nazwę na Akademię Pożarniczą, zaś druga na Akademię Policji w Szczytnie.

Zgodnie z najnowszą wersją projektu ustawy uczelnie zmienią nazwy pierwszego dnia miesiąca po upływie miesiąca od ogłoszenia.

Według projektu,

nowe nazwy mają wyróżnić SGSP i WSPol w Szczytnie spośród innych uczelni i zapewnią większą ich rozpoznawalność oraz renomę, co przełoży się na pozytywny odbiór uczelni w otoczeniu społeczno-gospodarczym oraz umocni ich pozycję w obszarze szkolnictwa wyższego.

Jak wskazano,

nazwy „Akademia Pożarnicza” oraz „Akademia Policji w Szczytnie” będą bowiem w sposób jednoznaczny identyfikować uczelnie, uwypuklając charakter ich działalności, jak również kreować zasadniczego i kluczowego ich odbiorcę.

Projekt opracowany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wiceminister Blażej Poboży, komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i komendant-rektor WSPol nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska. Fot. T. Waszczuk

Fot. A. Chmielewski

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w policja, szczytno, edukacja, WSPol, akademia
Ścigali się w mieście, stracili prawa jazdy

Dwaj piraci drogowi ścigali się ulicami Olsztyna. Młodzi kierowcy jechali z prędkością 111 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Zarówno 25-letni kierujący oplem...

Zamknij
RadioOlsztynTV