Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

A.Wasilewska: Miało już nie być Polski B, ale jest. J.Małecki: Część środków przeznaczana jest wyłącznie na Polskę Wschodnią

Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn byli parlamentarzyści z Warmii i Mazur: Anna Wasilewska z Platformy Obywatelskiej i Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości.

Opozycyjni parlamentarzyści i samorządowcy zarzucają rządowi nierówne traktowanie województw i niesprawiedliwy podziału rządowych i unijnych środków. W liście napisano m.in. o niechęci do województwa warmińsko-mazurskiego, czego dowodem ma być zmniejszenie środków finansowych na trzecią transzę rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W liście znalazły się także żądania: wyrównania finansowania ochrony zdrowia, objęcia wsparciem gmin turystycznych regionu i lotniska w Szymanach.

Zebraliśmy się ponadpartyjnie i ponad podziałami, czyli Lewica, PSL, Koalicja Obywatelska – tak o wysłanym przez opozycyjne ugrupowania z regionu liście do premiera mówiła w Porannych Pytaniach posłanka PO Anna Wasilewska. Była wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego powiedziała, że partie opozycyjne są przekonane o marginalizacji regionu.

Miało już nie być Polski B, ale niestety jest rażąco niskie wsparcie rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Warmińsko-mazurskie dostało 132 miliony, a podkarpackie 452 miliony. Nie dostaliśmy żadnych środków na nasze regionalne lotnisko, a inne lotniska dostały.

Anna Wasilewska dodała, że gminy turystyczne w regionie nie dostały wsparcia, a dostały je gminy górskie. Z tą oceną nie zgadza się poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki.

Jeśli mówimy o środkach z Funduszy Inwestycji Lokalnych na nasze województwo, to są to środki rzędu: w pierwszym rozdaniu – 360 milionów złotych, potem było to 136 milionów, w tej chwili też będzie jakaś kwota kilkudziesięciu milionów złotych. Trzeba jednak pamiętać, że są pewne środki, które przeznaczane są wyłącznie na nasze województwo, mówię tutaj o środkach na Polskę Wschodnią.

Poseł Małecki zachęcał samorządowców z regionu do aktywniejszego udziału w trwających obecnie konsultacjach programu Polska Wschodnia.

Goście Porannych Pytań rozmawiali także o Narodowym Programie Szczepień. Szczepionek mamy zdecydowanie za mało – tak tempo szczepień w regionie oceniła posłanka PO Anna Wasilewska. Była wicemarszałek warmińsko-mazurskiego jest pewna, że służba zdrowia w województwie ma możliwości szcz epienia kilkukrotnie większej liczby osób niż obecnie.

Inne województwa mają może większą wydajność, u nas gdyby były szczepionki to wyszczepialność była by większa. Z ostatniej doby – to 445 osób zostało zaszczepionych, czyli mamy piąte miejsce od końca. Nie jest to porywający wynik.

Poseł PiS Jerzy Małecki przyznał, że szczepionek w kraju jest obecnie za mało, czego doświadczamy także w regionie.

Muszę się zgodzić z panią poseł, która stwierdziła, że szczepionek jest za mało. Trzeba pamiętać o tym dlaczego jest jej za mało. Są to przyczyny obiektywne nie zależne od Prawa i Sprawiedliwości i od rządu. Nie do końca wywiązały się firmy, które nam obiecały, w ramach współpracy z Unią Europejską, odpowiednią ilość szczepionek.

Goście Radia Olsztyn chwalili odpowiedzialność mieszkańców regionu za rozsądne korzystanie z ponownego otwarcia galerii handlowych.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, rząd, środki, opozycja, video
Szczepienia w regionie, pieniądze z Unii Europejskiej i wyrok TK ws. aborcji. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego w audycji My, Wy, Oni byli: Konfederacja - Tomasz Kiejstut Dąbrowski, Polskie Stronnictwo Ludowe - Edward Pietrulewicz, Lewica – Monika Falej, Platforma Obywatelska...

Zamknij
RadioOlsztynTV